ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Ադրբեջան կմեկնեն հոկտեմբերի 7-ին: Այդ մասին հոկտեմբերի 3-ին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը:
Ըստ նրա, մինչ այդ համանախագահները կայցելեն Երևան, գրում է Թրենդ գործակալությունը:
«Համանախագահները տարածաշրջան են ժամանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման օրակարգը քննարկելու նպատակով»,-ասել է Մամեդյարովը:
Ըստ նրա, միջնորդները երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումից հետո «ցանկանում են տրամաբանական արդյունքի հասնել և շարժել կարգավորման գործընթացը մեռյալ կետից»:
Ավելի վաղ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ այս շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբիամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շեֆերը կկատարի իր առաջին պաշտոնական այցը Երևան և Բաքու՝ հանդիպելու տեղի պաշտոնատար անձանց և տեղում ծանոթանալու իրավիճակին: Տարածաշրջանում գտնվելու ընթացքում Շեֆերը Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին նաև կմասնակցի բարձր մակարդակի հանդիպումների:

The OSCE Minsk Group co-chairs will visit Baku on Saturday, October 7, Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov said on Tuesday.
According to him, the mediators will visit Armenia prior to their trip to Azerbaijan.
"The co-chairs are coming to discuss the agenda of an upcoming meeting of Armenian and Azerbaijani presidents," Mammadyarov said.
Also, he said, the envoys "seek to achieve logical results and move the settlement process from a dead end."
Earlier, the U.S. embassy in Armenia said that Andrew J. Schofer, the new U.S. co-chair for the OSCE Minsk Group, will pay his first visit to Yerevan and Baku this week to meet with local officials and to get a firsthand look at the situation on the ground.