Ռուսաստանի ԱԴԾ ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը պատմել է հայ մասնագետների աջակցության մասին, որի շնորհիվ հաջողվել է նվազագույնի հասցնել Wannacry վիրուսի գրոհի հետևանքները Ռուսաստանում: Այդ մասին նա ասել է հոկտեմբերի 4-ին Կրասնոդարում մեկնարկած Հատուկ ծառայությունների, անվտանգության և իրավապահ մարմինների ղեկավարների XVI միջազգային խորհրդակցության ժամանակ ունեցած իր ելույթում:
«Համագործակցելով Հայատանից մեր գործընկերների հետ մեզ հաջողվել է կանխել WannaСry վիրուսի ներթափանցումը մի շարք բանկերի ցանց»,-ասել է Բորտնիկովը, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Ըստ ՌԴ ԱԴԾ ղեկավարի, երկու երկրների գործակցությունը նպաստել է վիրուսի հետևանքների ազդեցության չեզոքացմանը նաև ՀԱՊԿ մյուս երկրների բանկային համակարգերում:
WannaСry վիրուսի կիրառմամբ հաքերային գրոհը սկսվել է 2017-ի մայիսի 12-ին: Տուժել է ավելի քան 200.000 օգտատեր 150 երկրից: Ռուսաստանում գրոհն ամենազանգվածայինն էր: Վիրուսի հիմնական թիրախը ՌԴ ֆինանսավարկային կառույցներն էին:

5 Октябрь 2017 - 10:38 AMT
Глава ФСБ России Александр Бортников, выступая на XVI международном совещании руководителей спецслужб, органов безопасности и правоохранительных органов, стартовавшем в Краснодаре 4 октября, рассказал о поддержке армянских специалистов при минимизации последствий атаки вируса WannaСry в России.
«Во взаимодействии с партнерами Армении удалось предотвратить проникновение WannaСry в сети ряда крупных банков», — отметил Бортников, пишет Rusarminfo.
По слова главы ФСБ России, взаимодействие между двумя странами помогло нейтрализовать негативные последствия вируса в отношении банковских систем и других стран ОДКБ.
Хакерская атака с использованием вируса WannaCry началась 12 мая 2017 года. От нее пострадали более 200 тысяч пользователей в 150 странах. В России атака была самой массированной. Основной целью вируса были российские финансово-кредитные структуры.