6 Հոկտեմբեր 2017 - 07:05 AMT
Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը հաստատել է, որ Ախալքալաքի շրջանի Գումբուրդո գյուղում 10-րդ դարի եկեղեցու նկատմամբ որևէ հավակնություն չունի և այն համարվում է վրացական:
Ախալքալաքի շրջանի Գումբուրդո գյուղում, 10-րդ դարի Սուրբ Աստվածածնի ննջման տաճարի բակում սեպտեմբերի 30-ին, տեղի ունեցավ միջադեպ տեղի բնակչության մի մասի և իրավապահների միջև: Միջադեպն առաջացավ, երբ տաճարի բակում, առանց նախնական համաձայնության, հայկական ավանդական քարե խաչ՝ խաչքար տեղադրելու փորձ արվեց:
Վրաստանի պատրիարքարանում հանդիպում է տեղի ունեցել Վրաստանի պետական համապատասխան գերատեսչությունների, Վրաստանի ուղղափառ Եկեղեցու և Հայ առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչերի միջև:
Հանդիպման մասնակիցները հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ ծագած հարցերը քննարկել և որոշումներ ընդունել փոխադարձ համաձայնությամբ, քանի որ խնդիրը իրավական ու կրոնական հարթությունից բացի ունի նաև բարոյական մեծ նշանակություն, և ընդունվող որոշումները կլինեն իրավիճակի խաղաղ կարգավորման բարի օրինակ
Համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ նախնիների գերեզմանի նկատմամբ հարգանքը անվիճելի է, նկատի ունենալով, որ հարյուրամյակների ընթացքում տաճարի բակում հուղարկավորվել են վրացիներ, հայեր և այլ ազգի ու հավատքի անձինք, մեր պարտքն է հարգել բոլորի հիշատակը:
Նշվում է, որ ցանկացած տիպի բռնությունն անընդունելի է և սադրանքը՝ անթույլատրելի: Հոգևորականները հորդորում են բոլորին՝ պահպանել հազարամյակների ընթացքում ձևավորված վրաց-հայկական բարեկամությունը, ցուցաբերել հեռատեսություն և առաջացած հարցերը լուծել օրինականության և քրիստոնեական սիրո ճանապարհով:
Հայտարարությունը ստորագրել են Կրոնի հարցերով պետական գործակալությունը, Վրաստանի Առաքելական ուղղափառ եկեղեցին, Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը, Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությունը, Վրաստանի Հաշտության և Քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետնախարարի աշխատակազմի ներկայացուցիչը:

Патриархат Грузии вместе с епархией Армянской Апостольской церкви в Грузии опубликовали совместное заявление относительно инцидента в грузинском селе Гумбурдо (Кумурдо).
30 сентября 2017 года во дворе церкви Х века в селе Гумбурдо Ахалкалакского района произошел инцидент между жителями села и сотрудниками правоохранительных органов. Проблема обострилась, когда местные жители без предварительного соглашения попытались установить во дворе церкви традиционный армянский каменный крест (хачкар).Позже ситуация в Гумбурдо накалилась, прозвучали выстрелы, в ход были пущены войска специального назначения. Инцидент перерос в столкновения.
В заявлении, в частности, отмечается, что Епархия Армянской Апостольской церкви в Грузии не имеет притязаний к храму и считает его грузинским.
«Начиная с 2015 года по настоящее время министерство Культуры и Охраны памятников Грузии проводит реставрационные работы. Во время раскопок, наряду с другими артефактами, во дворе церкви были выявлены могилы и останки усопших, которые временно были перемещены в другое место, где жители села и хотели установить хачкар.
Недопонимание также вызвала дезинформация о принадлежности церкви. Епархия Армянской Апостольской церкви в Грузии подтверждает, что не имеет притязаний к храму и считает его грузинским.
Почтение памяти предков не вызывает нареканий, однако необходимо учитывать, что на протяжении веков во дворе церкви были погребены и грузины, и армяне, также представители других национальностей, и уважение их памяти является нашим общим долгом»,- говорится в заявлении.
«Насилие любого вида неприемлемо, провокация недопустима. Защищайте грузино-армянскую дружбу, созданную на протяжении тысячелетий, проявляйте солидарность и решайте возникшие проблемы в рамках закона и путем христианской любви»,- призвали стороны.