10 Հոկտեմբեր 2017 - 08:36 AMT
Մոսկվայում հարգել են ԽՍՀՄ ատոմային ոլորտի հիմնադիրներից Ռիչարդ Սողոմոնյանի հիշատակը, որը մեծ ավանդ ունի ուրանի հարստացման արդյունաբերության ստեղծման գործում:
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի վառելիքային ընկերության երիտասարդական միացյալ խորհրդի անդամները ծաղիկներ են դրել Սողոմոնյանի գերեզմանին»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ, գրում է Rusarminfo-ն:
Ռիչարդ Սողոմոնյանը շատ մեծ ավանդ է ունեցել ուրանի հարստացման գործարանների նախագծման, կառուցման և գործարկման մեջ, որոնք մինչ այժ գործում են:
Ռիչարդ Սողոմոնյանը ծնվել է 1907թ. հոկտեմբերի 9-ին: 1947-ից նա աշխատել է ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդին կից Առաջին գլխավոր վարչությունում, որը զբաղվում էր խորհրդային ատոմային ծրագրի բոլոր ուղղությունների ինժեներային մշակումների համակարգմամբ: 1949-1953թթ. զբաղեցրել է վերոնշյալ Վարչության արդյունաբերության և տեխնիկական բաժնի պետի պաշտոնը, իսկ 1956-1974թթ.՝ ԽՍՀՄ Միջին մեքենաշինության նախարարության Գլխավոր տեխնիկական վարչության պետի պաշտոնը: Սողոմոնյանը վախճանվել է 1981-ի նոյեմբերի 6-ին:

В Москве почтили память одного из основоположников советской атомной отрасли Ричарда Согомоняна, который внес большой вклад в создание промышленности по обогащению урана.
«Члены объединенного Совета молодежи топливной компании ТВЭЛ госкорпорации «Росатом» возложили цветы к могиле Согомоняна на Введенском кладбище в Москве», — отмечается в сообщении топливной компании, пишет Rusarminfo.
Ричард Согомонян сыграл чрезвычайно важную роль в проектировании, строительстве и пуске заводов по обогащению урана, которые в настоящее время входят в систему ТВЭЛ.
Ричард Амаякович Согомонян родился 9 октября 1907 года. С 1947 года работал в Первом главном управлении (ПГУ) при Совете Министров СССР, которое занималось координацией инженерных разработок по всем направлениям советской атомной программы. В 1949-1953 годах занимал должность начальника производственно-технического отдела ПГУ, а с 1956 по 1974 годы должность начальника Главного технического управления Министерства среднего машиностроения СССР этого же отдела. Согомонян скончался 6 ноября 1981 года.