Հոկտեմբերի 12-ին ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Եզրասն օծել է Ստալինգրադի ճակատամարտում ընկած հայերի հիշատակին Մամաև կուրգան հուշահամալիրում կանգնեցված խաչքարը:
«Ստալինգրադի ճակատամարտի ժամանակ ոչ մի հայ զինվոր գերի չի հանձնվել: Մեր պապերն այստեղ կռվել են մյուս ժողովրդների ներկայացուցիչների հետ կողք կողքի, այս սրբազան հողում ավելի քան 10.000 հայ է զոհվել: Բայց մահը հանուն Հայրենիքի անմահություն է: Խաչքարը ոչ միայն մեր հավատի խորհրդանիշն է, այլ նաև հարգանքի տուրք է այդ հերոս մարդկանց»,-ասել է արքեպիսկոպոս Եզրասը, գրում է Rusarminfo-ն:
Բազալտից կերտված 2-մետրանոց խաչքարը տեղադրվել է Մամաև կուրգանի հուշահամալիրում ՝ մատուռի հարևանությամբ: Հուշարձանը հատուկ բերվել է Հայաստանից և միակն է, որ կանգնեցվել է այդ վայրում օտար պետության կողմից:
Ստալինգրադի ճակատամարտի արդյունքում խորհրդային բանակը ջախջախիչ պարտության մատնեց Գերմանիայի 6-րդ բանակի միավորումներին, իտալական բանակի 8-րդ դիմիզիային: Վճռական մարտերի ժամանակ 20 օրվա ընթացքում զոհվել է թշնամական բանակի 1,5 միլիոն զինվոր, գերի ընկավ 90 հազարից ավելի զինծառայող: Գերմանիայում Համաշխարհային պատերազմի ակզբից ի վեր առաջին անգամ հայտարարվեց ազգային սուգ:

13 Октябрь 2017 - 12:19 AMT
12 октября глава Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ архиепископ Езрас освятил хачкар, посвященный памяти погибших во время Сталинградской битвы армян.
«Ни один армянский солдат не сдался в плен во время Сталинградской битвы. Наши деды сражались здесь бок о бок с представителями других народов, на этой священной земле погибло более 10 000 армян. Но смерть во имя Родины — есть бессмертие. Хачкар не только символ нашей веры, но и дань памяти этим героическим людям», — сказал архиепископ Езрас, пишет Rusarminfo.
Двухметровый хачкар из базальта установлен рядом с часовней на территории мемориального кладбища на Мамаевом кургане. Памятник был специально привезен из Армении и стал единственным монументом, установленным здесь иностранным государством.
Ранее сообщилось, что в Волгограде будет установлен хачкар в честь 10 тысяч армян, погибших в битве под Сталинградом.