Հայաստանը կարևոր դեր ունի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչին նպաստում է նաև խորհրդարանական համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանն Իրանի համար կայուն գործընկեր է: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները կարևորել են, որ պատգամավորական բարեկամական խմբերն ակտիվ աշխատում են. առաջիկայում կլինեն փոխայցեր, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Կողմերն անդրադարձել են քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի: Խորհրդարանների ղեկավարները փոխադարձաբար միմյանց հրավիրել են այցելել իրենց երկիր:

Armenia plays an important role in ensuring security in the region, Iran's parliament speaker Ali Larijani said at a meeting with his Armenian counterpart Ara Babloyan on Friday, October 13.
At the meeting in Saint Petersburg, the sides agreed that Armenian-Iranian relations are developing in an environment of mutual trust, with interparliamentary cooperation among the contributors.
The two officials also stressed that Armenia is a stable partner for Iran and said that parliamentary delegations from the two countries will make mutual visits in the near future.
Prime minister Karen Karapetyan recently visited Iran where he said that Armenia is willing to import more gas from the Islamic Republic.