Արտասահմանյան երկրներից ԵՏՄ անդամ երկրներ չմաքսազերծվող ապրանքների մուտքն առաջարկում են նվազեցնել մինչև €50: Ըստ «Պոչտի Ռոսիի», շեմը 2019-ի հունվարի 1-ից կարելի է նվազեցնել մինչև €200, 2020թ. հունվարի 1-ից՝ մինչև €100, և մինչև €50 ՝ 2021-ի հունվարի 1-ից:
Դա թույլ կտա «պահպանել անդրսահմանային առևտրի աճի տեմպերը և ավելացնել դաշնային բյուջեի եկամուտները միջնաժամկետ հեռանկարում», ասվում է ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչին ուղղված նամակում, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Հոկտեմբերի 11-ին ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը մակագրել է համապատասխան նամակը՝ հանձնարարական տալով կառավարությանը հաշվարկել քայլի բյուջետային արդյունքը «շտապ» վերտառությամբ: «Պոչտի Ռոսիի» ընկերությունում հաստատել են, որ նման նամակ ուղարկվել է: Արկադի Դվորկովիչի ներկայացուցիչ Ալիյա Սամիգուլինան մեկնաբանություններից հրաժարվել է:
ՌԴ-ում չմաքսազերծվող ապրանքի ներմուծման շեմը միջազգային փոստային առաքումներում 1000 եվրո է, ՀՀ-ում՝ մոտ 351 եվրո, Բելառուսում՝ 22 եվրո, Ղազախստանում՝ 1000 եվրո, Ղրղզստանում՝ 1000 եվրո: Ըստ ԵՏՀ կոլեգիայի մշակած ծրագրի, 2019-ի հունվարի 1-ից շեմը պետք է նվազեցվի մինչև 500 եվրո, իսկ 2020-ին՝ մինչև 200 եվրո:

Появился новый вариант решения вопроса о снижении лимита беспошлинного ввоза товаров из-за рубежа в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). По версии «Почты России», можно уменьшить лимит до €200 с 1 января 2019 года, до €100 – с 1 января 2020 года и до €50 – с 1 января 2021 года.
Это позволит сохранить «темпы роста трансграничной электронной торговли и максимизировать доходы федерального бюджета в среднесрочной перспективе», следует из письма гендиректора ФГУПа Николая Подгузова вице-премьеру РФ Аркадию Дворковичу, передает «Ъ».
На письме стоит резолюция вице-премьера от 11 октября с поручением аппарату правительства: «Срочно. Актуализируйте расчет бюджетного эффекта при разных порогах с участием Минфина и «Почты России».
В «Почте России» подтвердили, что такое письмо направлено. Представитель Аркадия Дворковича Алия Самигуллина от комментариев отказалась.
Сейчас в России порог беспошлинного ввоза товаров в международных почтовых отправлениях (МПО) составляет €1 тыс, в Армении этот порог составляет около €351, в Белоруссии он составляет €22, в Казахстане — €1 тыс, в Киргизии — $1 тыс.
Согласно плану, разработанному коллегией Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), с 1 января 2019 года лимит должен быть понижен до €500, а через год — до €200.