Ինչպես նշվում է Արցախի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ, կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից:
Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան, հայտնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և բավականին ցավոտ:

Azerbaijani troops on Sunday, October 22 violated the agreements reached a recent presidential meeting and used artillery weapons, in particular mortars and a Spike anti-tank guided missile, to open fire towards the Nagorno Karabakh positions.
"The incident proves that not only does Baku have no intention to direct the agreements to the peaceful settlement of the conflict, but it also moves to destabilize the situation through destructive provocations," Karabakh's defense ministry said in a statement.
Given the importance of the efficient implementation of processes aimed at reaching a lasting settlement, Artsakh troops refrained from retaliating.
"But that doesn't mean that the Azerbaijanis' attacks will remain unpunished if such developments go on," the statement went on to say.
The Artsakh defense ministry vowed to respond to Azerbaijani provocations if they occur in the future too.