23 Հոկտեմբեր 2017 - 13:38 AMT
Հայաստանն ու Բելառուսը Հայ-բելառուսական բարեկամության անտառ կհիմնեն: Այդ մասին հայտնել է Բելառուսի անտառտնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Նոր անտառը պետք է հիմնվի Հայաստանում 2018-ին: Այդ մասին կողմերը պայմանավորվել են Մինսկում՝ հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի շրջանակում:
Հոկտեմբերի 19-21-ը Մինսկում էր գտնվում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էր նաև ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը։
«Եթե Բելառուսի համար անտառտնտեսությունը կարևոր տնտեսական նշանակություն ունի, ապա Հայաստանի համար առաջին հերթին՝ բնապահպանական»,-ասել է գյուղատնտեսությաննախարար Իգնատի Առաքելյանը։
Դեռ կոնկրետ որոշված չէ, թե որտեղ պետք է հիմնվի անտառը, սակայն երկու երկրների մասնագետները կանդրադառնան այդ հարցին հոկտեմբերի վերջում, երբ բելառուսական պատվիրակությունն այցելի Հայաստան:
Հավանաբար տնկիները Բելառուսն անհատույց կտրամադրի Հայաստանին: Ըստ Բելառուսի անտառտնտեսության նախարար Միխայիլ Ամելյանովիչի, երկիրը պատրաստ է հայկական կողմին մինչև 10-15 հա համար տնկանյութ հատկացնել, ինչպես նաև անհրաժեշտ տեխնոլոգիական աջակցություն ցուցաբերել:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, նախորդ նիստի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

23 Октябрь 2017 - 13:10 AMT
Армения и Белоруссия договорились о создании «Леса белорусско-армянской дружбы». Об этом сообщает пресс-служба Министерства лесного хозяйства Белоруссии.
Новый лес должен возникнуть в Армении в 2018 году. Об этом стороны договорились в ходе 13-го заседания межправительственной белорусско-армянской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
«Если для Белоруссии лесное хозяйство имеет важное экономическое значение, то для нас прежде всего экологическое – это вопрос сохранения лесов», – отметил глава министерства лесного хозяйства Армении Игнатий Аракелян.
Пока не определен конкретный участок, где планируется высадить лес, однако специалисты из двух стран собираются определить его во время визита белорусской делегации в Армению в конце октября.
Вероятно, Белоруссия предоставит Армении посадочный материал с закрытой корневой системой на безвозмездной основе. По словам министра лесного хозяйства Белоруссии Михаила Амельяновича, страна готова выделить армянской стороне до 10-15 гектаров посадочного материала леса, а также оказать необходимую технологическую помощь.