Ֆրանսահայ մեծանուն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը և նրա քույրը՝ Աիդան, մեդալ կստանան հրեաներին փրկելու համար: Նրանք կպարգևատրվեն Ռաուլ Վալենբերգի մեդալով Ռաուլ Վալենբերգի անվան միջազգային կազմակերպության (IRWF) կողմից:
Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին, երբ Փարիզը հայտնվել էր նացիստների օկուպացիայի տակ, Ազնավուրների ընտանիքը՝ մայրը՝ Քնարը, հայրը՝ Միշան, երեխաները՝ Շառլն ու Աիդան, աջակցել են ֆաշիստների հալածանքներին ենթարկվող մարդկանց: Ազնավուրներն իրենց տանն են պատսպարել հրեաներին և հետապնդվող այլ ազգությունների մարդկանց:
Պարգևատրման արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին Իսրայելում: Ազնավուրին կուղեկցի որդին՝ Նիկոլասը: Քանի որ Աիդան չի կարողանա ներկա գտնվել միջոցառմանը, նրա մրցանակը ևս իրենք կստանան:
Պարգևատրման արարողությունը կանցնի Իսրայելի նախագահի նստավայրում: Ազնավուրին կընդունի Իսրայելի նախագահը:

Международный фонд Рауля Валленберга (IRWF) наградил легендарного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура и его сестру Аиду медалью Рауля Валленберга за помощь в спасении евреев в годы Второй Мировой.
«Эта престижная награда является символом признания усилий семьи Азнавур: матери Кнар, отца Миши и их дочери и сына, которые в темные дни нацистской оккупации во Франции помогали тем, кого преследовали нацисты», — говорится в сообщении фонда.
Церемония награждения состоится 26 октября 2017 года в официальной резиденции президента Израиля. Азнавур отправится туда с сыном Николасом, Аида не сможет присутствовать на мероприятии.
Семья Азнавур была тесно связана с Missak Manoussian Resistance Group — группой сопротивления Мисака Манушяна. Они предоставляли приют армянам, евреям и другим людям в своей квартире в Париже, рискуя собственной жизнью.