Տասնյակ արջեր Հայաստանում պահվում են վանդակներում՝ ռեստորանների և խանութների այցելուներին զվարճացնելու համար: Այս մասին գրում է Daily Mail-ը: Նրանց որսացել և պարտադրել են ապրել նեղ վանդակներում, երբ դեռ ձագեր էին, և կերակրել են սննդի մնացորդներով:
Կայքը հայտնում է նաև, որ բրիտանական բարեգործական՝ Կենդանիների փրկության միջազգային կազմակերպությունը (IAR) արջերին վանդակներից ազատելու նախաձեռնություն է սկսել: Բարեգործական կազմակերպությունը՝ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ, հույս ունի անազատ պայմաններում պահվող մոտ 80 արջի փրկել: Յուրաքանչյուր կենդանու համար նախատեսվում է հատկացնել 4000 եվրո:
IAR-ը հույս ունի նաև այս կենդանիներին վերադարձնել վայրի բնություն, սակայն հաշվի առնելով, որ նրանք ամբողջ կյանքն ապրել են վանդակներում, կազմակերպությունը նախատեսում է 75.000 եվրո հատկացնել՝ կենդանիների համար հատուկ պայմաններով հաստատության կառուցման համար:
Ըստ պարբերականի, արջերը աղերսագին հայացքով հետևում են, թե ինչպես են գետափին ընտանիքները վայելում իրենց ճաշը՝ նրանցից սննդի պատառներ ակնկալելով:
Հայաստանում կենդանիների որսն ու վատ պայմաններում պահելը հին ավանդույթ է, գրում է պարբերականը: Ի տարբերություն այլ ոլորտներում գրանցված առաջընթացի, կենդանիների իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում շարունակում է մնալ վատ վիճակում:

Dozens of bears live their entire lives inside small cages for the entertainment of diners, shoppers and bored commuters across Armenia, The Daily Mail said in an article on Tuesday, October 24.
According to the publication, they are caught as cubs and forced to live in tiny spaces, often living off scraps thrown to them.
In response,British charity International Animal Rescue is launching The Great Bear Rescue, aimed at freeing dozens of caged bears in Armenia.
The Sussex-based charity has won the support of the Armenian government and aims to rescue 80 bears from horrendous conditions, at a cost of 4,000 euros (£3,585) per animal. This will cover transport, care and rehabilitation.
IAR hope to be able to release a number of the bears back into the wild, but as some have spent their whole lives in captivity, the charity is also building a 75,000 euro (£67,300) sanctuary for those animals who would not survive in the forests.