30 Հոկտեմբեր 2017 - 12:19 AMT
Ադրբեջանում դժգոհ են, որ ՌԴ առաջատար ԶԼՄ-ները հրապարակել են Արցախի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշումը Կատալոնիայի անկախացման վերաբերյալ, որտեղ Ստեփանակերտը կոչ է արել Մադրիդին և Բարսելոնային երկխոսության ճանապարհով լուծել Կատալոնիայի հարցը:
«Կարևոր ենք համարում, որ Բարսելոնայի և Մադրիդի միջև քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծումը գտնվի բացառապես խաղաղ միջոցներով և երկխոսության ճանապարհով։ Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանի հրաժարվելը՝ ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և պաշտոնական Բաքվի կողմից քաղաքական հարցերի լուծման համար ուժային մեթոդների կիրառումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղափոխեցին ռազմական հարթություն»,-ասվում է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ռուսական ԶԼՄ-ների շնորհիվ, այդ թվում RT-ի, ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, ՏԱՍՍ-ի և այլ լրատվամիջոցների, ԼՂՀ-ի ոչինչ չնշանակող հայտարարությունն անսպասելի կերպով գերկարևոր դարձավ»,-գրում է Rusarminfo-ն ադրբեջանական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նաև վարկած են առաջ քաշել, որի համաձայն ռուսական ԶԼՄ-ներն, իբր, տարածում են այդ հաղորդագրությունը Կրեմլի հրահանգով, որի նպատակն է պառակտել Եվրոպան:
Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհերքելի է Կատալոնիայի ժողովրդի՝ իր քաղաքական կարգավիճակը ժողովրդավարական կամարտահայտության միջոցով ինքնուրույն որոշելու իրավունքը:

30 Октябрь 2017 - 13:35 AMT
В Азербайджане недовольны тем, что ведущие российские СМИ опубликовали официальную позицию Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), в которой Степанакерт призвал Мадрид и Барселону решать проблему Каталонии путем диалога.
«Право народа Каталонии самостоятельно устанавливать свой политический статус посредством демократического волеизъявления неоспоримо. В соответствии с рядом основополагающих документов ООН международное сообщество взяло на себя обязательство поощрять осуществление права народов на самоопределение и уважать это право. Считаем важным, чтобы разрешение политического кризиса между Барселоной и Мадридом было достигнуто исключительно мирными средствами, путем диалога.В этой связи необходимо напомнить, что именно отказ Азербайджана признавать право народа Арцаха на самоопределение и использование официальным Баку силовых методов для решения политических вопросов перевели азербайджано-карабахский конфликт в военную плоскость»,- говорится в заявлении МИД НКР.
«Благодаря российским СМИ, включая RT, РИА Новости, ТАСС и др., ничего не значащее заявление из НКР неожиданно обрело квази-важность», — пишут азербайджанские СМИ, передаетRusarminfo.
Азербайджанские медиа также выдвинули версию о том, что российские СМИ активно распространяют подобную информацию по поручению Кремля, который поставил цель расколоть Европу.