Պատմական հայկական տներն այժմ Թուրքիայում գտնվող պատմական Այնթափում վերածվում են հյուրանոցների:
Դարերի պատմություն ունեցող հայկական տները քարաշեն են՝ ձմռանն այդպիսի տներում տաք է, իսկ ամռանը՝ զով: Դրանք այժմ քաղաք այցելող զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում են հայտնվում, գրում է Ermenihaber.am-ը թուրքական Haberler-ի վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրի, տները, որոնք այսօր վերածվել են հյուրատների 200-300 տարվա պատմություն ունեն: Հյուրատներից մեկի տնօրեն Զեյնել Օզքարամանը պատմել է , որ պատմական հուշարձաններ հանդիսացող այս տները հայերից են մնացել. տներից մեկի վրա նույնիսկ հայերեն մակագրություն կա: Օզքարմանը նշել է, որ հյուրատունը մեծ պահանջարկ է վայելում, և գրեթե միշտ շաբաթվա վերջում ազատ սենյակ չի լինում:
Հյուրատներում երկտեղանոց համարում գիշերակացը, նախաճաշը ներառյալ , արժի 150-200 (մոտ 20000 դր.) լիրա:

31 Октябрь 2017 - 12:00 AMT
Исторические армянские дома в турецком Газиантепе (арм. Айнтап, в исторической области Киликия) превращены в гостиницы.
Имеющие вековую историю армянские дома, возведенные из камней, которые зимой хранят тепло, а летом обеспечивают прохладу, сегодня удостаиваются большого внимания со стороны посещающих город туристов, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое издание Haberler.
По данным источника, дома, которые сегодня превращены в гостиницы, имеют 200-300-летнюю историю.
Директор одного из гостевых домов Зейнел Озкараман рассказал, что являющиеся историческими памятниками эти дома остались от армян, на одном из зданий есть даже надпись на армянском языке. Он отметил, что гостиница пользуется большим спросом, а на выходных не остается ни одной пустой комнаты.
Ночлег в гостевых домах стоит около 150-200 лир (порядка 20.000 драмов), в стоимость включен и завтрак.