Հակավիրուսային «Կասպերսկու լաբորատորիան» հայտնել է ՀՀ և ՌԴ բանկերի դեմ նոր թիրախային կիբերգրոհի մասին: Այդ մասին ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես պարզել են «Կասպերսկու լաբորատորիայի» փորձագետները, նոր թիրախային հարձակումն իրականացվել է Հայաստանի, Ռուսատսանի, Մալայզիայի ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ: Առաջին ալիքը եղել է 2017-ի հուլիսին, նորն իրականացվում է այժմ, գրում է Gazeta.ru-ն:
«Աննկատ լինելու և գաղտնի մնալու իր հատկության համար հարձակումը կոչվել է Silence («Լռություն»)»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ: Ըստ փորձագետների, վարակումը կատարվում է թիրախային ֆիշինգային նամակների միջոցով, որոնք վնասակար հավելվածներ ունեն: Արդեն վարակված հաստատություններում հանցագործները հաղորդագրություններ են ուղարկում իրական աշխատակիցների անունից՝ դրանով իսկ զերծ մնալով կասկածներից:
«Նամակները վնասակար հավելվածներ ունեն .chm…ձևաչափով: Արդյունքում, հավելվածն ուղղակի բացելու դեպքում, համակարգիչն արդեն վարակվում է տրոյական վիրուսի մի քանի մոդուլներով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կիբերհարձակման վերջնական թիրախը սարքի մասին տեղեկատվության հավաքագրումն է և դրա ուղարկումը համապատասխան սերվերին: Ընդ որում, բոլոր մոդուլները գործարկվում են՝ քողարկվելով որպես Windows-ի ծառայություններ:
Արդյունքում հանցագործները հնարավորություն են ստանում ուսումնասիրելու բանկի ենթակառուցվածքները, հետևել աշխատակիցներին, օրինակ, մոնիտորի էկրանից տեսագրելով ամենօրյա աշխատանքային գործունեությունը՝ գրանցել աշխատակցի ակտիվությունը:

1 Ноябрь 2017 - 06:28 AMT
Антивирусная компания «Лаборатория Касперского» рассказала о новой целевой кибератаке на армянские и российские банки. Об этом говорится в сообщении компании.
Как узнали эксперты «Лаборатории Касперского», новая целевая атака осуществлялась на финансовые организации Армении, России и Малайзии. Первая волна атак началась в июле 2017 года, новые осуществляются в настоящее время, пишет Gazeta.ru.
«За свою незаметность и скрытность атака получила название Silence («Тишина»)», — говорится в сообщении.
По данным экспертов, заражение происходит через целевые фишинговые письма с вредоносными вложениями. В уже зараженных учреждениях мошенники отправляют сообщения от имени настоящих сотрудников, тем самым практически не вызывая подозрений.
«Письма содержат вредоносные вложения в формате .chm… В результате простого открытия вложения компьютер оказывается заражен сразу несколькими модулями троянца», — сообщает «Лаборатория Касперского».
Конечная цель кибератаки — сбор информации об устройстве и ее отправка управляющему серверу. При этом все модули запускаются, маскируясь под службы Windows.
В конечном итоге мошенники получают возможность изучать инфраструктуру банка, а также следить за сотрудниками: например, с помощью записи видео с экрана монитора во время ежедневной рабочей активности.