«Ռոսիա սեգոդնյա»-ի և RT գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը առաջ է անցել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար և նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնից ամերիկյան Forbes ամսագրի ամենաազդեցիկ կանանց ցանկում:
Ցանկի առաջին հորիզոնականներում են ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, ինչպես նաև Microsoft-ի հիմնադիրներից մեկի կինը՝ Մելինդա Գեյթսը: Քլինթոնը ցուցակում 65-րդն է, իսկ Մարգարիտա Սիմոնյանը, որն առաջին անգամ է ընդգրկվել ցանկում, զբաղեցրել է 52-րդ տեղը:
«Դեռ մեկ տարի առաջ մեծամասնությունը չգիտեր, թե ով է Մարգարիտա Սիմոնյանը, իսկ այժմ նրան քննարկում են տեխնոլոգիական, քաղաքական և մեդիաշրջանակներում»,-գրում է Forbes-ը:
Ներառելով Սիմոնյանին աշխարհի ամենաազդեցիկ կանանց ցանկում, ամսագիրը նշել է հեռուստաալիքի աճող ազղեցությունը, որը վերջին շրջանում մշատպես քննադատության է ենթարկվում ԱՄՆ իշխանությունների կողմից: ԱՄՆ-ն մեղադրում է RT-ին ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա ազդելու նպատակով քարոզչություն վարելու մեջ, սակայն չեն բերում ապացույցներ:
«Ես, անշուշտ, կգերադասեի Forbes-ի մեկ այլ ցուցակում հայտնվել, բայց դե, ինչպես ասում են, ով ինչ կրթություն է ստացել »,- կատակել է Սիմոնյանն՝ արձագանքելով ամսագրի ցանկում ընդգրկվելու փաստին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
2005-ին 25 տարեկանում Մարգարիտա Սիմոնյանը դարձավ Russia Today (նախկինում այդպես էր կոչվում RT-ն) անգլալեզու լրատվական հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիրը: Ավելի ուշ հեռուստաալիքը հեռարձակում սկսեց արաբերեն և իսպաներեն, ինչպես նաև լրատվական կայքեր ունի 6 լեզվով: РТ-ն բազում միջազգային պարգևներ է ստացել: Ըստ Սիմոնյանի, հեռուստաալիքն առավելապես մեծ ճնշման տակ է հայտնվել ԱՄՆ-ում:

2 Ноябрь 2017 - 07:57 AMT
Главный редактор МИА «Россия сегодня» и RT Маргарита Симоньян обошла экс-госсекретаря и кандидата в президенты США Хиллари Клинтон в рейтинге самых влиятельных женщин мира по версии американского журнала Forbes.
Первые строчки рейтинга заняли главы правительств ФРГ и Великобритании Ангела Меркель и Тереза Мэй, а также Мелинда Гейтс, супруга одного из создателей корпорации Microsoft. Клинтон оказалась на 65-м месте. Симоньян, впервые вошедшая в этот рейтинг, стала 52-й.
«Еще год назад большинство людей не знали, кто такая Маргарита Симоньян. Сейчас ее обсуждают в технологических, политических и медиакругах», — пишет Forbes.
Включив Симоньян в список самых влиятельных женщин мира, журнал отметил возросшее влияние телеканала, который в последнее время подвергается нападкам со стороны американских властей. США обвиняют RT в пропаганде с целью повлиять на американские выборы.
«Я бы, конечно, предпочла оказаться в другом списке «Форбс», но, как говорится, кто на что учился», — прокомментировала Симоньян свое появление в рейтинге, передает РИА Новости.
В 2005 году Маргарита Симоньян в 25 лет стала главным редактором англоязычного новостного телеканала Russia Today (так раньше назывался RT). Позже телеканал запустил вещание на арабском и испанском, а также информационные сайты на шести языках. За время своего существования RT получил множество международных наград, лицами телеканала стали основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж и легенда американской журналистики Ларри Кинг.