Հայոց պատմության մի ողջ ժամանակաշրջան կներկայացվի համաշխարհային հեղինակավոր մշակութային կենտրոններից մեկում` Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում: 4-17-րդ դարերի հայ պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող բացառիկ ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է 2018 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, ՀՀ անկախության օրը:
Հոկտեմբերի 22-ին «Արարատ Էսքիջյան» թանգարանում ցուցահանդեսի մասին մանրամասներ ներկայացրեց «Մետրոպոլիտեն»-ի Միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության Բյուզանդական բաժնի համակարգող Հելեն Էվանսը, հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը ԱՄՆ «Ասպարեզ» օրաթերթի վրա հղումով:
«Ցուցահանդեսում կներկայացվի վաղ միջնադարից մինչև 17-րդ դար հայոց պատմությունն ու մշակույթը` քրիստոնեության ընդունելության, Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից Հայ գրերի ստեղծման ու դրա ազդեցության, Կիլիկիայի Հայոց թագավորության տարիների մասին ցուցանմուշներ, տարբեր դարերի ձեռագրեր, հայերեն առաջին տպագիր գրքեր»,- տեղեկացրել է Հելեն Էվանսը:
Ցուցադրությունը հիմնականում կազմված կլինի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանի, Մատենադարանի և Պատմության թանգարանի նմուշներից, նաև կներառվեն Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության, Մխիթարյան միաբանությունում պահվող հայ միջնադարյան մշակույթի որոշ գանձերից, նմուշներ կտրամադրեն «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը և որոշ ոչ հայկական աղբյուրներ:
Հելեն Էվանսը նշել է, որ բացառիկ առիթ է ընձեռվել աշխարհի հնամենի մշակույթներից մեկը կրող ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը ժամանակակից ձևով ներկայացնելու: «Մենք հույս ունենք, որ ցուցադրությունը հայերին հպարտության տեղիք կտա, երբ տեսնեն, թե Հայաստանը ինչպես է ըստ պատշաճի ներկայացված: Միաժամանակ, ակնկալում ենք աշխարհին առավել ճանաչելի և ընդունելի դարձնել հայ մշակույթը` որպես համաշխարհային արվեստի ներկայանալի մաս»,- նշել է Էվանսը` պատիվ համարելով իր ներգրավվածությունը ցուցահանդեսի կազմակերպման գործընթացում:
Բանախոսության ընթացքում, հայկական ձեռագրերի մասնագետ Հելեն Էվանսը խոսել է հայոց պատմության տարբեր ժամանակաշրջանների իրադարձությունների մասին, ներկայացրել հազվագյուտ ձեռագրեր:
Պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, այն մասին, թե ինչպես կարելի է լուծել աշխարհի տարբեր թանգարաններում, այդ թվում` «Մետրոպոլիտեն»-ում այլ երկրների ներքո ներկայացված հայ մշակույթի գանձերը որպես հայկական ներկայացնելու հարցը, Հելեն Էվանսը նկատել է, որ նման ցուցահանդեսները լավագույն միջոցը կարող են լինել:
Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում Հայաստանին նվիրված ցուցահանդեսը կտևի մինչև 2019 թվականի հունվարի 13-ը: Կազմակերպման աշխատանքներն անցկացվում են ՀՀ մշակույթի նախարարության ղեկավարության ներքո:

Целая эпоха армянской истории будет представлена в одном из авторитетнейших мировых культурных центров – Нью-Йоркском музее «Метрополитен».
Открытие эксклюзивной выставки, представляющей армянское историко-культурное наследие IV-XVII веков, намечено на 21 сентября 2018 года – в День независимости РА, пишет Hayernaysor.am со ссылкой на«Аспарез».
22 октября в музее «Арарат Эскичян» подробности о предстоящей выставке сообщила координатор Византийского отдела Управления Средневекового искусства и монастырей «Метрополитена» Хелен Эванс.
«На выставке будут представлены армянская история и культура с раннего средневековья до XVII века: принятие христианства, создание Месропом Маштоцем армянской письменности и ее влияние, экспонаты, посвященные периоду Киликийского армянского царства, рукописи разных периодов, первая армянская печатная книга», – сообщила Эванс.
Экспозиция в основном будет составлена из экспонатов музея Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Матенадарана и Музея истории, будут представлены также некоторые сокровища армянской средневековой культуры, хранящиеся в церкви Сурб Акобянц Иерусалима, Католикосате Великого Дома Киликийского, конгрегации Мхитаристов. Образцы представят также учреждение «Гюльбенкян» и некоторые неармянские источники.
Эванс отметила, что представился исключительный повод представить современным образом историко-культурное наследие народа – носителя одной из древнейших культур мира.
«Мы надеемся, что выставка даст армянам повод для гордости, когда увидят, как достойно представлена Армения. В то же время, рассчитываем сделать более узнаваемой и понятной для мира армянскую культуру – как частицу представления мирового искусства», – отметила Эванс, посчитав за честь свою вовлеченность в процесс подготовки выставки.
Посвященная Армении выставка в Нью-Йоркском музее «Метрополитен» продлится до 13 января 2019 года. Организационные работы ведутся под руководством министерства культуры РА.