Օդեսայի ակադեմիկոս Կորոլյովի և ակադեմիկոս Վիլյամսի փողոցների խաչմերուկում` Թաիրովի հրապարակում բացել են հայտնի գիտնական Վասիլի Թաիրովի հուշակոթողը:
Բացման արարողությունը տեղի է ունեցել գործչի 158-ամյակի առթիվ: Հուշակոթողը օրհնվել է հայ հոգևորականների կողմից, հայտնում է UA-Report.info-ն:
Միջոցառումը անցկացվել է Օդեսայի մարզային խորհրդի ղեկավար Անատոլիյ Ուրբանսկու, տարածքային և մինիցիպալ դեպուտատների, Թաիրովի անվան խաղողի մշակման և գինեգործության ինստիտուտի տնօրեն Վյաչեսլավ Վլասովի, նաև հայկական համայնքի ներկայացուցիչների, Օդեսայի հայկական համայնքի նախագահ Սամվել Տիգրանյանի մասնակցությամբ:
Հայր Աբգար Գլչյանը Analitikaua.net-ին հայտնել է. «Հուշակոթողի հեղինակն է Աշոտ Մանուկյանը, իսկ քանդակագործը` Հովնան Մանուկյանը: Հուշակոթողը, որի տեղադրումը կազմակերպել է Թաիրովի անվան Խաղողի մշակման և գինեգործության ինստիտուտը, տեղադրվել է Օդեսայի հայկական համայնքի հաշվին: Հուշակոթողի քարը բերվել է Հայաստանից գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանի բարեգործությամբ»:
Վասիլի Թաիրովը (Վասիլ Թաիրյան) գինեգործության ուսումնասիրություններով զբաղվող առաջին գիտական հաստատության հիմնադիրն է: Հաստատությունը իր գործունեությունը սկսել է 1914 թվականին: Այսօր այն խաղողագործության և գինեգործության ազգային գիտական ինստիտուտ է:

В Одессе на пересечении улиц Академика Королева и Академика Вильямса торжественно открыли памятный знак армянскому и советскому ученому Василию Таирову.
Церемония открытия была приурочена к 158-летию со дня рождения выдающегося деятеля. Памятная плита была освящена армянскими священнослужителями, пишет AnalitikaUA.net.
Мероприятие прошло при участии главы Одесского облсовета Анатолия Урбанского, депутатов областного и муниципального собраний, директора Института виноградарства и виноделия имени Таирова Вячеслава Власова, а также представителей армянской диаспоры, духовенства и президента Одесской армянской общины Самвела Тиграняна.
Как сообщил отец Абгар Глчян, автором памятного знака является Ашот Манукян, скульптором — Овнан Манукян. Памятный знак, установление которого инициировало руководство Института виноградарства и виноделия имени Таирова, был изготовлен и установлен за счет Одесской армянской общины. Камень для памятного знака был доставлен из Армении генерал-лейтенантом Манвелом Григоряном.
Василий Таиров (Васил Геворкович Таирян) — основатель первого научного учреждения, занимавшегося виноделием, который начал работать в 1914 году. Сегодня это национальный научный институт виноградарства и виноделия.