2018-ին ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերին Դոնի Ռոստով ժամանող երկրպագուներին կառաջարկեն համտեսել Ռուսաստանի հարավի բոլոր ժողովրդների, այդ թվում, հայկական խոհանոցը: Շրջագայության ժամանակ երկրպագուները կլինեն հայկական Չալտիր գյուղում, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
«Իսկ Չալտիրը Ռուսաստանի հարավի գաստրոնոմիական և խորովածի մայրաքաղաքն է: Այստեղ հասարակական սննդի 130 հաստատություն կա, որը միաժամանակ կարող է ավելի քան 10.000 այցելու ընդունել: Մինչդեռ հայկական գյուղի ամբողջ բնակչությունը 16.000 է»,-գրում է թերթը:
«Մեր նախնիները շատ են ճամփորդել և ձգտել են սովորել պատրաստել տարբեր երկրների ամենահամեղ ու հետաքրքիր ուտեստները: Խոհարարական գաղտնիքները նրանք մեզ են փոխանցել և մենք էլ կիսվում ենք մեր հյուրերի հետ: Ցանկացած այցելու մեզ համար հյուր է»,-ասել է հայկական գյուղի ռեստորաններից մեկի շեֆ-խոհարար Սերգեյ Խրխրյանը:
Ինչպես գրում է պարբերականը, 2016-ին Չալտիրի 18-ամյա բնակիչը ճանաչվել է ՌԴ լավագույն խոհարար և հաղթել է WorldSkills Russia-2016՝ Բանվորական մասնագիտությունների IV ազգային առաջնությունում՝ ստանալով ոսկե մեդալ «Խոհարարական արվեստ» անվանակարգում:
«Ինչպես խոստովանել է Սերգեյ Խրխրյանը, նա մանկուց է սիրել պատրաստել: Սկզբից խոհարարություն է սովորել Ազնիվ տատից և Շուրա պապից: Նրանց շնորհիվ նա իմացել է, թե ինչպես է պետք կարկանդակներ ու տորթեր պատրաստել, իսկ հետո պելմենի: 15 տարեկանում աշխատանքի է ընդունվել տեղի ռեստորանում որպես հայտնի խոհարար Սերգեյ Նասհուլյանի օգնական: WorldSkills Russia մրցույթում նա ստիպված էր բոլորից լավ 7 ուտեստ պատրաստել. մի քանի սառը խորտիկ, թռչնամսից ռուլետ, ձկնեղեն, թռչնամիս երկու խավարտով և դասական կատալոնական կրեմ որպես աղանդեր»,-ասվում է հոդվածում:

Болельщиков, которые в 2018 году приедут в Ростов-на-Дону на матчи чемпионата мира по футболу, ждет необычная развлекательная программа.
В рамках программы им предложат попробоватькухню всех народов юга России, в том числе армянскую. В рамках тура болельщики смогут побывать в армянском селе Чалтырь, пишет «Российская газета».
«А Чалтырь – это же гастрономическая и шашлычная столица юга России. Здесь находится 130 заведений общепита, которые могут принять одновременно более десяти тысяч человек. При этом все население армянского села составляет 16 тысяч человек»,- пишет издание.
«Наши предки много путешествовали и стремились научиться готовить самые вкусные и интересные блюда разных стран. Тайны своего кулинарного мастерства они передали нам и мы щедро делился ими с нашими гостями. Любой посетитель – для нас гость», – рассказывает шеф-повар одного из ресторанов армянской деревни Сергей Хрхрян.
Как отмечает издание,в 2016 году 18-летний парень из Чалтыря стал лучшим кулинаром России и одержал победу в IV Национальном чемпионате рабочих профессий WorldSkills Russia-2016, получив золотую медаль в компетенции «Поварское искусство».
«По признанию Сергея Хрхряна, готовить он любил с самого детства. Поначалу поварскому искусству его учили бабушки Азнив и Шура. Благодаря им он узнал, как печь пирожки и торты, а также лепить пельмени. В 15 лет устроился работать в местный ресторан помощником к известному повару и шашлычнику Сергею Насхулияну. На конкурсе WorldSkills Russia ему пришлось лучше всех приготовить семь видов угощений: несколько холодных закусок, рулет из птицы, рыбную кулебяку, птицу с двумя гарнирами и классический каталонский крем на сладкое»,- фоворится в статье.