Սիրիայի կառավարական զորքերն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից ազատագրել են Դեր Զորում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը:
Al-Masdar News-ի փոխանցմամբ՝ սիրիական կառավարությունը՝ Սիրիայի ազատ բանակի (FSA), «Ալ-Նուսրայի» և ԻՊ զինյալների կողմից լրջորեն վնասված հուշահամալիրը վերականգնելու վերաբերյալ որևէ ծրագրի մասին դեռևս չի հայտարարել: «Հուշահամալիրի վերականգնումը ենթադրաբար կիրականացվի Դեր Զորի վերակառուցման ընթացքում»,-գրում է կայքը:
Սիրիական Դեր Զոր քաղաքը իսլամիստների վերահսկողության տակ գտնվել է երեք տարի: 2014 թ սեպտեմբերին «Իսլամական պետություն»-ը պայթեցրել էր քաղաքի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին, որտեղ ամփոփված էին Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքները։

Сирийская армия в Дейр-эз-Зоре освободила от террористической группировки «Исламское государство» мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Сирийское правительство еще не объявило о каких-либо планах по восстановлению серьезно поврежденного со стороны ИГ, «ан-Нусры» мемориала, пишет Al-Masdar News.
«Восстановление мемориала, скорее всего, будет осуществлено в рамках восстановительных работ в Дейр-эз-Зоре»,- отмечает издание.
3 ноября сирийская армия полностью освободила Дейр-эз-Зор от террористической группировки «Исламское государство».