Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Ցեղասպանության ճանաչումը սկզբունքային հարց է Ուկրաինայի հայ համայնքի համար: Այդ մասին հայտարարել է ուկրաինացի վերլուծաբան, պատմաբան Մաքսիմ Ցարենկոն:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանգում է իր տրամաբանական լուծմանը, այդ մասին վկայում են խորհրդարանականների շրջանում այս քայլի կողմնակիցների աճող քանակը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից ճանաչման աջակցությանն ուղղված բազմաթիվ կոչերը, նաև ԶԼՄ-ներում հարցի նկատմամբ մեծ ուշադրությունը» – հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Ըստ Ցարենկոյի, դրա համար խթան է հանդիսանում Ուկրաինայի հայերի միության կողմից մշտապես իրականացվող իրազեկման աշխատանքը:
Փորձագետը նշել է, որ 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 9-ը ընդունել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր, իսկ մեկ տարի անց` Կիևում տեղի ունեցավ Ուկրաինայի և Հայաստանի ժողովուրդների անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի (հուշարձանի) բացման և օծման արարողությունը:
«Փաստացի ՄԱԿ-ի որոշումից հետո Կիևի խաչքարը առաջին հուշարձանն է», – ընդգծել է Ցարենկոն:
Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող թեմատիկ միջոցառումներ պարբերաբար անցկացվում են Ուկրաինայի բոլոր մարզերում: Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ` երկու տարվա ընթացքում երկրի տարբեր մարզերում տեղադրվել են ավելի քան 10 խաչքարեր: ևս 10 խաչքար շուտով տեղադրվելու է երկրի տարբեր քաղաքներում:

Recognition of the Genocide is a matter of principle for the Armenian community of Ukraine, historian Maxim Tsarenko has said, according to AnalitikaUA.net.
"The issue of the recognition of the Armenian Genocide is moving towards a logical solution, evidenced by the growing number of supporters of this step among parliamentarians, numerous appeals from local self-government bodies, and extensive media coverage," Tsarenko was quoted as saying.
According to Tsarenko, the process is further promoted by constant explanatory work conducted by the Union of Armenians of Ukraine.
Events commemorating the Armenian Genocide are held regularly in Kiev and the regions of the country. At the initiative of the head of the Union of Armenians of Ukraine, Vilen Shatvoryan, more than 10 khachkars have already been installed in different parts of the country within the past two years, while another 10 khachkars will soon be installed in various cities.