Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը կքննարկվի Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստի շրջանակում: Նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 7-8-ը Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում, հայտնում է կազմակերպության գործող նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության հիմնական գերակայությունները, որոնք քննարկվելու են հանդիպման ժամանակ, լինելու են ԵԱՀԿ տարածքում հակամարտության գոտիներում լարվածության նվազեցումը, պայքարը ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ, ինչպես նաև կազմակերպության շրջանակում վստահության վերականգնումը: Սակայն, չնայած, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հանդիպման առանձին թեմա չի լինելու, պատվիրակությունները հնարավորություն կունենան անդրադառնալու այդ հարցին իրենց ավանդական հայտարարություններում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության, նախորդ տարիներին ԱԳՆԽ շրջանակներում եղել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումներ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ:
Վիեննայում նախագահելու է Ավստրիայի գործող ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարող է հանդիպել իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ նոյեմբերի 16-ին Մոսկվայում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ բանակցությունների շրջանակում:Մամեդյարովը նշել է, որ հանդիպելու է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ նոյեմբերի 16-ին Մոսկվայում: Ըստ նրա, նոյեմբերի 15-ին այցով Մոսկվա կժամանեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և վերջինիս հետ հանդիպում կարող է կազմակերպվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման շրջանակում:

The Nagorno Karabakh conflict will be discussed in Vienna at a session of the OSCE Council of Foreign Ministers on December 7-8, Report said.
"As in previous years, the Ministerial Council will not have a specific thematic agenda," a statement said.
"The Austrian Chairmanship’s main priorities for the work of the OSCE this year will however steer the debates: Alongside defusing conflicts in the OSCE area, interventions may focus on fighting violent extremism and radicalisation, as well as on efforts to restore trust and confidence in the OSCE area. The Ministerial Council will therefore not have a formal agenda item on the Nagorno Karabakh conflict. Nevertheless, delegations have the opportunity to refer to the issue within their regular national statement. In previous years, a meeting of the Minsk Group co-chairs also took place on the margins of the Ministerial Council".
The Ministerial Council will be chaired by the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz. As in previous years, the second and third working sessions will however be chaired by the previous (German) and future (Italian) Chairmanships on behalf of the CiO.