Նոյեմբերի 13-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն է ներկայացրել Ֆրանսիայի Սենատում՝ արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիներին ներկայացնող սենատոր, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ Քրիստոֆ Ֆրասային։
Նալբանդյանն ու ֆրանսիացի սենատորն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
Նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել խորհրդարանականների ներդրումը հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև հաստատված ամուր փոխգործակցությանը՝ այդ թվում միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվեցին հայ-ֆրանսիական բազմաոլորտ համագործակցության հետագա զարգացման, խորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեության, ինչպես նաև` տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության խնդիրների շուրջ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Քրիստոֆ Ֆրասան քննարկել են 2018թ. Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 13 ноября в Сенате Франции в ходе встречи с сенатором, представляющим интересы проживающих за рубежом французов, членом Парламентской ассамблеи Франкофонии Кристофом Фрассапредставил процесс урегулирования карабахского конфликта, усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, прилагаемые в этом направлении.
Кроме того, Налбандян высоко оценил вклад парламентариев в дело развития армяно-французских привилегированных отношений. В ходе встречи стороны обменялись мнениями по поводу дальнейшего развития армяно-французского многоотраслевого сотрудничества, деятельности парламентских групп дружбы, а также обсудили вопросы, имеющие региональное и международное значение.
Налбандян и Фрасса обсудили ход работ по подготовке Саммита Франкофонии, который пройдет в Ереване в 2018 году.