Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ ՊՆ ալիքը համարվող «Զվեզդա» հեռուստաալիքի եթերում «Կանխատեսումներ Վերոնիկա Կրաշեննիկովայի հետ» հաղորդման ժամանակ հաղորդավարը քննադատել է Երևանին ԵՄ հետ գործընկերության մասին համաձայնագիր ստորագրելու մտադրության համար՝ համեմատելով ՀՀ քաղաքականությունն Ուկրաինայի իշխանություննների քաղաքականության հետ:
Հաղորդավարը նաև ֆաշիստ է անվանել հայ ռազմական և ազգային գործիչ Գարեգին Նժդեհին և համեմատել է ՀՀԿ-ականներին ֆաշիստների հետ:
«ԵՄ հետ ասոցիացիան միակ բանը չէ, ինչը Հայաստանն անում է Ուկրաինայի պես՝ դժվար է հավատալ, բայց Երևանը նույնպես հերոսացնում է ֆաշիստների համակիրներին: Այդպես, 2016-ի մայիսին Երևանում կանգնեցվեց Գարեգին Նժդեհի արձանը՝ նա հայկական Բանդերան է (Բանդերան ուկրաինական ազգայնականության գաղափարախոսն է)»,-հայտարարել է Կրաշեննիկովան:
«Զվեզդան» համառուսաստանյան պետական հանրային-հայրենասիրական հեռուստաալիք է, պատկանում է «Զվեզդա» մեդիա խմբին, որը համակարգում է ՌԴ ՊՆ-ն:

The host of a talk show on Russia's Zvezda TV channel, political scientist Veronika Krasheninnikova on Sunday, November 19 addressed the issue of Armenia's "possible membership" in the European Union.
Interestingly, the host drew a parallel with Ukraine, and also called the Armenian military and statesman Garegin Nzhdeh a fascist and compared the members of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) with the fascists.
"The association with the European Union is not the only thing Armenia does like Ukraine: it's hard to believe, but Yerevan also heroes accomplices of fascism. In May 2016, in particular, a monument to Garegin Nzhdeh – an Armenian Bandera (Stepan Bandera, a Ukrainian politician, ideologist and theoretician of Ukrainian nationalism – Ed.) – was erected in Yerevan," Krasheninnikova said.
"He is a hero for the ruling Republican Party of Armenia with its ideology of national conservatism," the host noted, demonstrating the RPA logo and adding "it resembles the symbols of the Third Reich." She expressed concern that representatives of the ruling circles of Armenia could "take Armenia in the footsteps of Ukraine."