Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) բաց ինտեգրացիոն միություն է և Ռուսաստանն ուրախ կլինի տեսնել Ադրբեջանին այդ կառույցում: Այսպիսի հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում՝ Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայի ուսանողադասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը:
«Մենք ոչ ոքի չենք պարտադրում անդամակցել ԵՏՄ-ին: Հիմա քննարկվում է Տաջիկստանի անդամակցումը կազմակերպությանը: Մենք դիմումներ ենք ստանում նաև այլ երկրներից, որոնք ԱՊՀ անդամ չեն: Մենք շատ ուրախ կլինենք տեսել Ադրբեջանին այդ կառույցում»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ԱՊԱ Գործակալությունը:
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՀՀ-ն դեմ է Ադրբեջանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակով: «Նույնիսկ դիտորդ դառնալու համար կա պայմանագրի դրույթ, համաձայն որի՝ չի կարող դիտորդ դառնալ այն պետությունը, որը քայլ է ձեռնարկում ի վնաս որևէ անդամ պետության և ամբողջ կառույցի», – նշել էր նա:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 20-ին պաշտոնական այցով կժամանի Երևան: Երևանում Լավրովը հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանիհետ՝ քննարկելով երկկողմ գործակցության լայն շրջանակ, համագործակցությունը ԵՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակներում, գործողությունների համակարգումը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում: Կքննարկվեն նաև ղարաբաղյան կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն արդեն հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ քննարկելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

20 Ноябрь 2017 - 09:59 AMT
Россия будет очень рада видеть Азербайджан в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Об этом на встрече с преподавательско-студенческим составом Азербайджанской дипломатической академии (ADA) сказал глава МИД России Сергей Лавров.
«Евразийский экономический союз является открытым интеграционным союзом. Мы никого не принуждаем к вступлению в эту организации»,- заявил Лавров, пишет АПА.
Он ометил, что они всегда приветствовали вступление новых членов в союз: «В настоящее время рассматривается вопрос вступления Таджикистана в организацию. К нам также поступают обращения от стран, не являющихся членами СНГ. Мы будем очень рады видеть и Азербайджан в этой структуре».
21 ноября в Ереване состоятся встречи Лаврова с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой МИД этой страны Эдвардом Налбандяном, с которыми он рассмотрит широкий комплекс вопросов двустороннего сотрудничества, внешнеполитического взаимодействия по линии ЕАЭС, ОДКБ и СНГ, координации позиций в рамках ООН, ОБСЕ, Совета Европы.