Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված փաստաթղթերի փաթեթ է կազմված՝ այս կամ այն տարրը հնարավոր չէ հանել: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման ավարտին կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Բոլոր քայլերը բազմիցս քննարկվել են և արտացոլված են ԵԱՀԿ փաստաթղթերում, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարություւններում»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
«Այս կամ այն տարրը հնարավոր չէ հանել: Հակառակ կողմը կարող է մտածել, որ բալանսը խախտվում է: Դիվանագիտությունը կգտնի երկու կողմի համար ընդունելի տարբերակը»,-ասել է Լավրովը:
Պատասխանելով ՄԽ համանախագահների քանակի հնարավոր ավելացման մասին հարցին՝ Լավրովն ասել է, թե առաջին անգամ է այդ մասին լսում:
«Կա հակամարտության կարգավորման համաձայնեցված ձևաչափ: Եռահամանախագահները մեկուսացած չեն աշխատում: Մինսկի խմբում կան շահագրգիռ կողմեր: ՄԽ համանախագահների քանակի ավելացման մասին ես առաջին անգամ եմ լսում: Նոր առաջարկները, կամա թե ակամա, կարող են խախտել գործընթացը»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 20-ին պաշտոնական այցով կժամանի Երևան:Երևանում Լավրովը հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանիհետ՝ քննարկելով երկկողմ գործակցության լայն շրջանակ, համագործակցությունը ԵՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակներում, գործողությունների համակարգումը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում: Կքննարկվեն նաև ղարաբաղյան կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն արդեն հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ քննարկելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

20 Ноябрь 2017 - 10:27 AMT
Составлен пакет документов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявилглава МИД РФ Сергей Ларов на пресс-конференции по итогам переговоров со своим азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым в Баку.
«Изъять те или иные элементы не представляется возможным. Противоположная сторона может подумать, что нарушается баланс. Дипломатия найдет приемлемый для обеих сторон вариант», – сказал Лавров, пишет АПА.
По его словам, «все шаги многократно обсуждены и отражены в документах ОБСЕ, заявлениях сопредседателей, меню на столе».
Отвечая на вопрос о возможном увеличении числа сопредседателей МГ ОБСЕ Лавров заявил, что слышит об этом впервые.
«Есть согласованный формат по урегулированию конфликта. Трое сопредседателей не работают изолированно. В Минской группе присутствуют стороны, заинтересованные в процессе урегулирования. Об увеличении числа сопредседателей Минской группы я впервые слышу от вас. Новое предложение волей-неволей может привести к нарушению процесса», – сказал глава российской дипломатии.
21 ноября в Ереване состоятся встречи Лаврова с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой МИД этой страны Эдвардом Налбандяном, с которыми он рассмотрит широкий комплекс вопросов двустороннего сотрудничества, внешнеполитического взаимодействия по линии ЕАЭС, ОДКБ и СНГ, координации позиций в рамках ООН, ОБСЕ, Совета Европы.