20 Նոյեմբեր 2017 - 10:58 AMT
Ռուսաստանում հաստատվել է ՌԴ նախագահին կից Գիտության և կրթության խորհրդի նոր կազմը, որտեղ 3 հայկական ազգանուն կա՝ Ավետիսյան, Օգանով և Պողոսյան:
Խորհրդի նոր կազմում են ընդգրկվել ՌԴ ԳԱԱ Իվաննիկովի անվան Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի տնօրեն, ՌԳԱ թղթակից-անդամ Հարություն Ավետիսյանը, Գիտության և տեխնոլոգիաների Սկոլկովոյի ինստիտուտի պրոֆեսոր Արտյոմ Օգանովը և ՌԳԱ Մոսկվայի Ավիացիոն ինստիտուտի ռեկտոր Միխայիլ Պողոսյանը:
Խորհուրդը զբաղվում է ՌԴ նախագահի համար պետական գիտատեխնիկական և նորարարական քաղաքականության գերակա ուղղությունների վերաբերյալ առաջարկությունների մշակմամբ։ Խորհուրդը նաև կանոնավոր կերպով տեղեկացնում է ՌԴ նախագահին երկրում գիտության, տեխնոլոգիաների և կրթության ոլորտում իրավիճակի մասին, առաջարկներ է մշակում ՌԳԱ և մասնաճյուղային ինստիտուտների փոխգործակցության ուղղությամբ արտերկրի և միջազգային գիտական և կրթական կազմակերպությունների հետ:

В России утвержден новый состав президентского Совета по Науке и Образованию, в который вошли три деятеля армянского происхождения.
В новом составе оказались директор Института системного программирования имени В.П.Иванникова Российской академии наук, член-корреспондент Российской академии наук Арутюн Аветисян, профессор Сколковского института науки и технологий Артем Оганов и ректор Московского авиационного института, академик Российской академии наук Михаил Погосян, пишет Rusarminfo.
Совет вырабатывает предложения президенту России по определению приоритетных направлений государственной научно-технической и инновационной политики, систематически информирует президента о положении дел в сфере науки, технологий и образования в России и за рубежом, вырабатывает предложения по вопросам взаимодействия Российской академии наук и отраслевых академий с зарубежными и международными научными и образовательными организациями.