ՌԴ Ռոստովի շրջանում՝ Սերեդինա խուտորի մոտակայքում, Մեծ Հայրենականի մասնակից հայ զինվորների մասունքներ են գտել: Այդ մասին հայտնում է ռուսական Դոն-24 հեռուստաալիքը:
Մեծ Հայրենական պատերազմի մասնակից զինվորների շիրիմների որոնումներով է զբաղվում «Միուս-Ֆրոնտ» որոնողական միավորումը:
Հողից հանվել է 271-իդ Գորլովյան հրաձգային դիվիզիայի 54 մարտիկի աճյուն: 1943-ի փետրվարին այդ վայրերում կատաղի մարտեր էին ընթանում Ռոստովի շրջանի ազատագրման համար: Զինվորներին թաղել են տեղի բնակիչները եղբայրական գերեզմանում: Սակայն 1950-ականներից սկսած այլևս ոչ ոք չի խնամել այն: Գերեզմանի տեղը ցույց են տվել հնաբնակները:
«Սկսվեցին պեղումները ՝ հոգեբանորեն շատ ծանր, քանի որ զինվորներից շատերի վրայով տանկեր են անցել: Ամեն ինչ շատ զգուշավոր է արվել, բաց չթողնելու համար ոչ մի ոսկոր կամ անձնական իր»,-ասել է միավորման ղեկավար Անդրեյ Կուդրյակովը:

The remains of Armenian servicemen were found in Rostov Oblast, Russia, reported Don 24 TV channel.
The search for graves of Red Army soldiers of the Great Patriotic War is carried out by representatives of the search association Mius-Front.
They managed to establish that Armenian servicemen were among the 54 fighters from the 271st Rifle Division unearthed near Rostov.
"Excavation activities are hard and emotional, because many of the soldiers simply remained under tanks. We proceed carefully, step by step, so as not to miss any small details and personal things," said the head of Mius-Front Andrey Kudryakov.
During search operations in Ukraine's Zaporizhia Oblast in late August, the remains of an Armenian soldier and participant of the Great Patriotic War were discovered