24 Նոյեմբեր 2017 - 10:12 AMT
Deutsche Welle. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումը Բրյուսելի գագաթնաժողովի ամենահնչեղ իրադարձությունը կլինի
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ընթանում է Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովը, որի ամենահնչեղ իրադարձությունը կարող է դառնալ Հայաստանի և ԵՄ հարաբերությունների նոր շրջանակային փաստաթղթի` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: Այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ն:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը մեկնարկել է 2009-ին՝ նպատակ ունենալով խորացնել տնտեսական և քաղաքական կապերը 6 երկրի՝ ՀՀ, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ:
Բրյուսելում պարբերականի բոլոր զրուցակիցները նշել են, որ Հայաստանի հետ համաձայնագրի ստորագրումից բացի այլ հնչեղ քաղաքական հայտարարություններ գագաթնաժողովում չեն լինի: Ստորագրվելիք փաստաթուղթը պետք է խթանի գործակցությունն էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և առևտրի ոլորտներում: ԵՄ-ն համաձայնագիրը «հավակնոտ» է անվանում, սակայն, ինչպես ասել է Բրյուսելի CEPS վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հրանտ Կոստանյանը, այն պակաս հավակնոտ է, քան ասոցացման մասին պայմանագիրը: Առաջին հերթին դա վերաբերում է առևտրին, քանի որ ՀՀ-ն ԵՏՄ անդամ է:
«Մենք շատ ջանքեր գործադրեցինք, որ այս համաձայնագիրը համատեղելի լինի ԵՏՄ շրջանակում ՀՀ պարտավորությունների հետ»,-ասել է աղբյուրը ԵՄ-ում:
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի նախագահը Բրյուսելում մասնակցում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին։Նախագահը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին և հարաբերությունների զարգացման դինամիկային, ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ստորագրելիք Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, ինչպես նաև միջկուսակցական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքին:

24 Ноябрь 2017 - 09:27 AMT
24 ноября пройдет пятый саммит «Восточного партнерства» в Брюсселе. Самым громким событием саммита в Брюсселе может стать подписание соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, пишет Deutsche Welle.
Программа ЕС «Восточное партнерство» была запущена в 2009 году с целью углубления политических и экономических связей шести стран – Азербайджана, Армении, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины – с Евросоюзом.
Все собеседники издания в Брюсселе указывают на то, что ярких политических заявлений на саммите не будет, кроме подписания нового соглашения с Арменией.Этот документ должен усилить сотрудничество в таких сферах, как энергетика, транспорт, защита окружающей среды и торговля. ЕС называет соглашение «амбициозным», однако, как поясняет эксперт брюссельского аналитического центра CEPS Грант Костаньян, оно менее амбициозное, чем договор об ассоциации. В первую очередь, это касается торговли, ведь Армения входит в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
«Мы пошли на многое, чтобы этот договор был совместим с обязательствами Армении в рамках ЕАЭС», – отмечает источник DW в ЕС.
Находящийся с рабочим визитом в Бельгии президент Армении Серж Саргсян в Брюсселе принял участие в саммите Европейской народной партии (ЕНП). Саргсян в рамках рабочего визита в Бельгию встретился с королем Бельгии Филиппом.