ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ցավակցական հեռագիր է հղել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիին՝ Հյուսիսային Սինայի Բար էլ-Աբդ քաղաքի էր-Ռաուդա մզկիթում ահաբեկչական հարձակման կապակցությամբ, որը հարյուրավոր անմեղ մարդկանց կյանք է խլել։
«Հայաստանը խստագույնս դատապարտում է այդ անմարդկային արարքը և իր զորակցությունը վերահաստատում բարեկամ Եգիպտոսին՝ ահաբեկչության դեմ նրա մղած պայքարում։
Այս դժվարին պահին իմ անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում Ձեզ, Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին և զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով տոկունություն և ոգու արիություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,-ասվում է նախագահի ցավակցական հեռագրում, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Վերջին տվյալներով ահաբեկչության զոհերի թիվը հասել է 235-ի, 109 վիրավոր կա:
Պայթյունը որոտացել է մզկիթում աղոթքի ժամանակ, իսկ հետո ահաբեկիչները կրակ են բացել դուրս եկող մարդկանց ուղղությամբ: Եգիպտոսի նախագահն արտահերթ նիստ է հրավիրել իրավիճակը գնահատելու համար: Երկրում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

25 Ноябрь 2017 - 07:15 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования президенту Арабской Республики Египет Абдель Фаттаху ас-Сиси в связи с террористическим нападением в городе Бар эль-Абд в мечети эр-Рауда на Северном Синае, которое отняло жизни сотен невинных людей.
«Армения строжайше осуждает это бесчеловечное преступление и подтверждает свою поддержку дружественному Египту в его борьбе против терроризма.
В этот тяжелый момент выражаю свои искренние соболезнования Вам, дружественному народу Египта и родным погибших, желая выдержки и мужества духа, а раненым – скорейшего выздоровления», – говорится в телеграмме соболезнования.
По последним данным, число погибших в результате теракта достигло 235 человек, еще 109 пострадали.
Нападение на людей, собравшихся в суфийской мечети населенного пункта Эр-Рауда в 30 километрах от приграничного с сектором Газа городом Эль-Ариш, произошло 24 ноября.По данным египетских СМИ, силовые структуры уничтожили 15 боевиков, причастных к нападению на мечеть и ликвидированы две машины, на которых боевики пытались скрыться. Президент Египта объявил трехдневный общенациональный траур.