25 Նոյեմբեր 2017 - 08:42 AMT
Մարսելի Լը Սեզար կինոսրահում կայացել է Շառլ Ազնավուրի անվան ամենամյա գրական մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: 2017 թվականի մրցանակին արժանացել է ֆրանսիացի գրող Նիկոլա Պանյոլը` «Մարսել Պանյոլ, 1895-1974թթ. մի կյանքի ալբոմ» գրքի համար:
Պաշտոնական այցով Մարսելում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Մարսելի հայազգի փոխքաղաքապետ Դիդյե Փարաքյանի ուղեկցությամբ ներկա է գտնվել Շառլ Ազնավուրի անվան ամենամյա գրական մրցանակի հանձնման արարողությանը:
Աշխարհահռչակ շանսոնյեի նախաձեռնությամբ և նրա բարձր հովանու ներքո անցկացվող մրցանակաբաշխության հիմքում դրված է մշակութային և մարդասիրական արժեքների գնահատումը և յուրաքանչյուր տարի Շառլ Ազնավուրի անվան մրցանակը շնորհվում է որևէ գրական ստեղծագործության հեղինակի:
Մինչ գրական մրցանակի հանձնումը, տեսաուղերձով ներկաներին ողջունել է Շառլ Ազնավուրը, ով առիթն օգտագործելով նաև շնորհավորել է Երևանի և Մարսելի քաղաքապետերին՝ երկու քաղաքների համագործակցության և բարեկամության 25-ամյակի առթիվ, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

25 Ноябрь 2017 - 10:13 AMT
В Марселе состоялась ежегодная церемония вручения литературной премии имени французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура.
В 2017 году этой награды удостоился французский писатель Николя Паньоль за книгу «Марсель Паньоль, 1895-1974 гг: альбом одной жизни».
На церемонии вручения премии вместе с заместителем мэра Марселя Дидье Паракяном присутствовал и глава муниципалитета Еревана Тарон Маргарян, который находится с официальным визитом в Марселе.
До вручения премии видеобращение к присутствующим адресовал сам Азнавур, он приветствовал всех находящихся в кинозале «Ле Сезар» и, пользуясь случаем, поздравил мэров Еревана и Марселя с 25-летием дружбы и сотрудничества между двумя городами.
В основе инициативы самого шансонье – оценка культурных и гуманитарных ценностей. Именно по этому критерию ежегодно выбираются победители премии имени Шарля Азнавура.