28 Նոյեմբեր 2017 - 12:46 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրենք է ստորագրել Ռուսաստանում օտարերկրացիների համար ԱԱՀ փոխհատուցման համակարգի ներդրման վերաբերյալ: Tax Free-ն կգործի երկրի քաղաքացի չհանդիսացող անձանց համար ՌԴ-ում գնված ապրանքներն արտահանելիս, սակայն ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա օգտվել դրանից:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է պաշտոնական ինտերնետ պորտալում: Համապատասխան հոդվածը ներառվել է Հարկային օրենսգրքում:
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, նորմն ուժի մեջ կմտնի հրապարակումից մեկ ամիս անց՝ դեկտեմբերի 27-ին: Սակայն ամբողջապես համակարգը կգործի 2018-ի հունվարի 1-ից:
Ըստ օրենքի, Tax free-ի համակարգից կօգտվեն այն երկրների քաղաքացիները, որոնք ԵՏՄ անդամ չեն: Ուստի, օրենքը չի տարածվում ՀՀ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի քաղաքացիների վրա: Նրանք կարող են փոխհատուցում ստանալ, որը հավասար կլինի ԱԱՀ 18 տոկոսին, քանի որ հանվում է Tax free-ի օպերատորի միջնորդավճարը: Ընդ որում, գնման գումարը պետք է առնվազն 10.000 ռուբլի լինի հարկերի հետ միասին:
Փոխհատուցում ստանալու համար հարկ կլինի գնում կատաելիս ստանալ tax free անդորրագիրը և ներկայացնել հարկային մարմնին: Փոխատուցում հնարավոր կլինի ստանալ 2 եղանակով՝ օպերատորի միջոցով, կամ ուղղակի խանութի, որը միացել է այդ համակարգին:

28 Ноябрь 2017 - 08:17 AMT
Президент России Владимир Путин подписал закон о введении в России системы компенсации налога на добавленную стоимость (НДС) иностранцам. Tax free будет действовать для нерезидентов страны при вывозе ими приобретенных в России товаров.
Документ был опубликован на официальном интернет-портале правовой информации. Соответствующая статья внесена в Налоговый кодекс.
В силу эта норма, как уточняется в документе, вступит спустя месяц после опубликования, 27 декабря. Однако полностью система согласно закону начнет свою работу не ранее 1 января 2018 года, когда в России стартует очередной налоговый период по НДС.
Воспользоваться системой tax free по закону смогут граждане государств, не входящих в Евразийский экономический союз. Это означает, что система не распространяется на граждан Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии. Они смогут рассчитывать на компенсацию, равную сумме НДС в размере 18%, за вычетом комиссии оператора tax free. При этом сумма покупки, как уточняется в документе, должна составлять не менее 10.000 рублей с учетом налога.
Для получения компенсации необходимо при совершении покупки выписать документ — чек tax free и затем предоставить в налоговый орган. Возмещение можно будет получить двумя способами — через оператора, который возьмет на себя взаимодействие с магазином и перечисление иностранному гражданину суммы уплаченных им налогов, или же напрямую через магазин, участвующий в этой системе.