ՄԻԵԴ-ը չեղարկել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման գործով Շվեյցարիայի դատարանի որոշումը: Նոյեմբերի 28-ին հրապարակված «Մերջանն ու այլոք ընդդեմ Շվեյցարիայի» (MERCAN AND OTHERS v. SWITZERLAND) գործով ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ Շվեյցարիան չի պաշտպանել թուրք Ալի Մերջանի, Հասսան Քեմալի և Էթեմ Կայալիի ազատ խոսքի իրավունքը, որոնք 2010-ին դատապարտվել էին ռասսայական խտրականության համար: Վերջիններս մեղադրվում էին Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու մեջ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Շվեյցարիայի դաշնային դատարանը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար դատապարտել էր 3 թուրքերի, որոնց գործը ներկայացվել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: «Մերջանն ու այլոք ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով, ինչպես «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» դեպքում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պաշտպանել է խոսքի ազատությունը:
«Մերջանն ու այլոք ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով հայցվորներից (Ալի Մերջանին, Հասսան Քեմալին և Էթեմ Կայալին) մեկը 2007-ին խոսել է Շվեյցարիայի Վինտերտուր քաղաքում կայացած Քեմալիստների ասոցիացիայի մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ հայերի տարհանումների վերաբերյալ ու փոխարինել Դողու Փերինչեքին որպես բանախոս, երբ վերջինիս թույլ չեն տվել մուտք գործել Շվեյցարիա, իսկ մյուս երկուսն էլ եղել են միջոցառման կազմակերպիչները:
Վինտերտուր շրջանի դատարանը 3 թուրքն 2008-ին դատապարտել էր ու պարտավորեցրել տուգանք վճարել 4500 և 3600 շվեյցարական ֆրանկի չափով՝ ցեղասպանության ժխտման համար: 2010-ին գերագույն դատարանը ևս վճիռը ուժի մեջ էր թողել:
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ գործով տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի՝ ազատ արտահայտման իրավունքի խախտում, ու պարտավորեցրել է Շվեյցարիային դիմումատուներին տալ փոխհատուցում 4 988 եվրո, գումարած հարկերը, ինչպես նաև 25 156 եվրո, գումարած հարկերը, որպես ծախսեր:
Ինչպես գրում է Le Temps-ը, ՄԻԵԴ Մեծ պալատն արդեն իսկ նման որոշում կայացրել էր «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով: Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության ղեկավար Փերինչեքը Շվեյցարիայում դատապարտվել էր հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու ու այն «միջազգային սուտ» անվանելու համար: ՄԻԵԴ-ը գտավ, որ խախտվել էր Փերինչեքի ազատ արտահայտվելու իրավունքը:
ՄԻԵԴ-ը գտել էր, որ հայերի իրավունքները պաշտպանելու համար Փերինչեքին դատապարտելը չափազանց էր ու նրա խոսքերը ատելության կամ անհանդուրժողականության կոչեր չեն եղել: Շվեյցարիայի դատարանը ստիպված եղավ վերանայել դատավճիռն ու անգամ փոխհատուցում տրամադրել Փերինչեքին:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Мерджан и другие против Швейцарии» (Mercan and others v. Switzerland) вынес решение, аналогичное вердикту по делу «Догу Перинчек против Швейцарии» (Perincek v. Switzerland (no. 27510/08)), то есть поддержал «право на свободу слова», пишетPanorama.am.
Лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек в мае, июле и сентябре 2005г. в Швейцарии принял участие в различных конференциях, в ходе которых публично отрицал, что в 1915г. и в последующие годы Османская империя осуществляла Геноцид армян и называл это «международной ложью». Ассоциация «Швейцария-Армения» в связи с этим в июле 2005 года подала в суд в Швейцарии жалобу, требуя возбудить уголовное дело против Перинчека.
Суд в Лозанне 9 марта 2007 года признал Перинчека виновным в расовой дискриминации. 10 июня 2008г. Перинчек обратился в ЕСПЧ. 15 октября 2016г. Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге обнародовал вердикт по делу «Перинчек против Швейцарии» (Perincek v. Switzerland (no. 27510/08)). Суд постановил, что правительство Швейцарии «нарушило право на свободу слова» лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека. Отмечалось, что решение суда окончательное.
Швейцарский федеральный суд в 2010г. оставил в силе решение суда нижестоящей инстанции от 2008г., который признал виновными 3 турок – Али Мерджана, Хассана Кемаля и Этема Каяли – в расовой дискриминации и отрицании факта Геноцида армян и постановил выплатить штрафы в размере 4500 и 3600 франков. В связи с этим последние подали иск в ЕСПЧ (Mercan and others v. Switzerland).
Вердикт Евросуда по данному делу был обнародован 28 ноября 2017г. и в очередной раз поддерживает «право на свободу слова». Кроме того, ЕСПЧ постановил, что правительство Швейцарии должно выплатить истцам компенсацию в размере 4.988 евро плюс издержки, а также 25.156 евро плюс судебные издержки.