30 Նոյեմբեր 2017 - 10:12 AMT
Նոյեմբերի 29-ին Ռուսաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներկայացրել է 2018-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների լոգոտիպը: Այն մշակել է «ԻՄԱ-Կոնսալտինգ» ընկերությունը, որի գլխավոր տնօրենը Վարդան Սարկիսովն է:
Ընկերությունը հաղթել է ԿԸՀ-ի հայտարարած մրցույթում:
«Սա նախագահական ընտրություններին ընդառաջ մշակված 100 լոգոտիպից մեկն է: Այն ընտրվել է սոցիոլոգիական հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա՝ գերազանցելով մյուս առաջարկները»,–ասվում է ԿԸՀ հաղորդագրության մեջ:
Սարկիսվը հայտնել է, որ ընկերությունն ուսումնասիրել է լոգոտիպի 77 տարբերակ 12 քաղաքում: Արդյունքում եկել են եզրակացության, որ ընտրողները «օրիգինալ լուծումներ չեն ակնկալում», իսկ ստացված լոգոտիպի տեսքը «պետականորեն հիմնավոր է, պահպանողական, բայց ոչ արխաիկ»,հայտարարել է Սարկիսովը:
«ԻՄԱ-Կոնսալտինգի» հետ պայմանագիրը կնքվել է 37 մլն ռուբլով, գրում է Meduza-ն:
Սոցցանցերի օգտատերերը քննադատել են լոգոտիպն ու նույնիսկ ենթադրել, որ վրան պատկերված դրոշը նմանակված է մեկ այլ լուսանկարից:
«ԻՄԱ-Կոնսալտինգ» PR գործակալությունը հիմնվել է 1999-ի գարնանը: 2011-ին Վարդան Սարկիսովն ընդգրկվել է ՌԴ PR ոլորտի 30 նշանակալի անձանց ցանկում, ըստ «Մեդիալոգիա» ընկերության:

Центризбирком России 29 ноября представил логотип президентских выборов 2018 года. Его разработала компания «ИМА-консалтинг», выигравшая творческий конкурс ЦИК «на разработку визуальной концепции информационной кампании».
«Это один из ста проектов логотипов, разработанных к предстоящей избирательной кампании. Он был выбран на основе результатов проведенных социологических исследований, намного опередив другие тестируемые логотипы»,- говорится в сообщении ЦИК, представляя новый логотип.
Гендиректор «ИМА-консалтинг» Вартан Саркисов рассказал, что компания протестировала 77 вариантов логотипов в 12 городах. Он сделал вывод, что избиратели «не ждут оригинальных решений»; получившийся логотип выглядит «по-государственному, основательно, консервативно, но не архаично», заявил Саркисов. Стоимость контракта с «ИМА-консалтинг» — 37 миллионов рублей, пишет Meduza.
Пользователи соцсетей раскритиковали логотип и даже предположили, что флаг на нем был срисован с картинки, взятой из фотостока.
PR-агентство «ИМА-консалтинг» основано весной 1999 года.В 2011 году генеральный директор агентства «ИМА-консалтинг», Вартан Саркисов, вошел в топ-30 персон PR-отрасли, по мнению компании «Медиалогия».