Հայաստանը հայտնվել է ԱՊՀ-ի ամենակայուն և հաջողակ երկրների լավագույն եռյակում՝ ռուսաստանցիների շրջանում Հանրային կարծիքի հետազոտության համառուսաստանյան կենտրոնի անցկացրած հարցման արդյունքում:
Հարցվածները պատասխանել են մի շարք հարցերի այն մասին, թե ԱՊՀ-ի որ երկիրն են համարում առավել հաջողակ, որն են դիտարկում որպես ՌԴ առավել վստահելի գործընկեր, ինչպես նաև, թե որ երկրի առաջնոդին են ավելի շատ վստահում:
Հարցման արդյուքնում 60%-ով առաջին հորիզոնականում Բելառուսն է, երկրորդում՝ Ղազախստանը՝ 57%-ով, և երրորդում՝ Հայաստանը՝ 16%-ով:
Ադրբեջանը 14%-ով չորրորդ տեղում է: Վրաստանը վերջին յոթ տարիների մեջ ստացել է հարցվածների ռեկորդային՝ 10%-ի համակրանքը՝ եզրափակելով լավագույն հնգյակը:
Հարցվածների 11%-ն է միայն վստահում Հայաստանի առաջնորդ Սերժ Սարգսյանին. նա չորրորդ տեղն է զբաղեցնում ԱՊՀ երկրների ամենավստահելի առաջնորդների շարքում: Առաջին տեղում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է՝ 62%-ով, երկրորդում՝ Ղազախստանի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաևը՝ 56%, երրորդում 12%-ով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն է:

Армения вошла в тройку наиболее успешных и стабильных стран СНГ по мнению россиян. Об этом говорится в исследовании Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ).
В рамках опроса респонденты в России отвечали на вопросы о том, как они оценивают успешность стран СНГ, какую из них хотели бы видеть партнером России, где лучше всего обеспечены права русскоязычного населения, а также сообщали о том, кому из лидеров стран СНГ они доверяют больше всего.
Так, 16% опрошенных назвали Армению наиболее успешной и стабильной страной СНГ. По результатам опроса, Армения заняла 3-е место, на первом и втором расположились Белоруссия (60%) и Казахстан (57%), на четвертом месте – Азербайджан (14%), первую пятерку замыкает Грузия с рекордными за последние 7 лет 10%.
По критерию обеспечения прав русскоязычного населения Армения вновь занимает третье место.Белоруссия (66%) и Казахстан (38%) все так же лидируют. Далее следуютАзербайджан (6%), Молдавия (6%), Грузия (6%), Киргизия (5%), Узбекистан (5%), Украина (5%), Таджикистан (4%), Туркмения (2%).
В «народном рейтинге» доверия к главам государств-членов Содружества президент Армении Серж Саргсян занял четвертое место: ему доверяют 11% опрошенных россиян.Первую и вторую строчки занимают президенты Белоруссии и Казахстана Александр Лукашенко (62%) и Нурсултан Назарбаев (56%). Президент Азербайджана Ильхам Алиев занимает третье место (12%).