Դեկտեմբերի 6-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտունու շրջանի Կուրոպատկինո բնակավայրից դեպի հյուսիս։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

The OSCE Mission conducted a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Azerbaijan, to the north from Kuropatkino settlement of the Martuni region on Wednesday, December 6.
From the Artsakh Defense Army positions, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and Ghenadie Petrica (Moldova).
From the opposite side of the line of contact, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant to the OSCE CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the ministry of foreign affairs and ministry of defense.