Վաշինգտոնը սատարում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը:
«ԱՄՆ-ն սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Սուբստանտիվ առաջընթացի կարելի է հասնել քաղաքական կամքի առկայության դեպքում»,-հայտարարել է Թիլերսոնը Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի ամենամյա նիստում:
«Մենք ողջունում ենք ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված որոշումը այդ ուղղությամբ գործընթացներն արագացնելու վերաբերյալ»,-ասել է նա, հայտնում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը:
Թիլերսոնը գոհունակություն է հայտնել այն առնչությամբ, որ ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը պարտավորություններ են ստանձնել՝ ուղղված բանակցությունների ինտենսիֆիկացմանը և շփման գծում լարվածության նվազեցմանը:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպման,՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու մինչ օրս հնարավոր չի եղել առաջընթաց արձանագրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցային գործընթացում, ասել է, որԱդրբեջանի անզիջողական դիրքորոշումը լուրջ խոչընդոտ է խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար և մեծապես նպաստում է ստատուս քվոյի պահպանմանը:

7 Декабрь 2017 - 13:24 AMT
Вашингтон поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон.
«США поддерживают усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Субстантивного прогресса можно достичь при наличии политической воли», – заявил Тиллерсон, выступая на ежегодном заседании Совета глав МИД стран-членов ОБСЕ в Вене.
«Мы приветствуем вчерашнее решение (по итогам встречи глав МИД Армении и Азербайджана с сопредседателями Минской группы ОБСЕ – ред.) по ускорению процессов в этом направлении», – добавил он, пишет «Интефакс-Азербайджан».
Дипломат выразил удовлетворение взятыми на себя президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым обязательствами, направленными на интенсификацию переговоров и снижение напряженности вдоль линии соприкосновения войск.
Главы МИД Армении и Азербайджана Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров 6 декабря на встрече в Вене договорились, что проведут следующую встречу в начале 2018 года. Ранее находящийся в Вене с рабочим визитом министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Стефаном Висконти и Эндрю Шофером. На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.