9 Դեկտեմբեր 2017 - 07:30 AMT
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կնքումից հետո տարածաշրջանի քաղաքական կոնֆիգուրացիան փոխվել է: Այս մասին ուկրաինական AnalitikaUA կայքին տված հարցազրույցում ասել է ուկրաինացի վերլուծաբան Մաքսիմ Ցարենկոն:
Նրա խոսքով՝ Եվրամիության և ԵԱՏՄ-ի հետ Երևանի հարաբերությունների ձևաչափը կարևոր է նաև հարևան երկրների համար: Անդրադառնալով հայ-ուկրաինական հարաբերություններին՝ վերլուծաբանը նշել է, որ անհրաժեշտ է վերագնահատել երկկողմ հարաբերությունները և միջոցներ ձեռք առնել նոր իրավիճակում ստեղծված ներուժն իրացնելու համար:
«Իհարկե, բարենպաստ գործընկերային հարաբերությունների ձևավորումը հեշտ չէ. կողմերը պետք է մեծ ջանքեր գործադրեն ինչպես քաղաքականության, այնպես էլ տնտեսության մեջ փոխշահավետ հարաբերություններ ունենալու համար», – ասել էՄաքսիմ Ցարենկոն:
Նա ընդգծել է նաև սփյուռքի կազմակերպությունների դերը` նշելով, որ թեև դրանք ապաքաղաքական կառույցներ են, այնուամենայնիվ իրենց հանրային, մշակութային և գիտական ​​գործունեությամբ մեծ ներդրում ունեն ժողովրդական դիվանագիտության ոլորտում:
«Ուկրաինայի հայերի կազմակերպած միջոցառումները ժողովուրդների միջև կամուրջներ են կառուցում, պատմական իրադարձություններ և ընդհանուր արժեքներ վեր հանում», – ասել է Ցարենկոն:

9 Декабрь 2017 - 07:59 AMT
После подписания Арменией 24 ноября в Брюсселе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом изменилась политическая конфигурация региона. Об этом заявил в интервью AnalitikaUA.net украинский обозреватель, историк Максим Царенко.
По его словам, достигнутый Ереваном формат во взаимоотношениях между Европейским Союзом и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), имеет значение и для соседних стран. Обратившись к теме двусторонних украинско-армянских отношений, эксперт отметил, что необходима переоценка ситуации и разработка комплекса мер для раскрытия существующего потенциала в новых условиях.
«Разумеется, алгоритм построения оптимального партнерства достаточно непрост, и многое предстоит сделать сторонам для приближения к реальным взаимовыгодным отношениям как в политике, так и экономике», – сказал Царенко.
В сфере экономики, по мнению Царенко, весьма перспективным представляется в первую очередь, реализация транзитного потенциала двух стран.
Обозреватель также коснулся роли диаспорских организаций, отметив, что, хотя армянские общинные организации являются аполитичными структурами, но их общественную, культурную и научную деятельность можно считать большим вкладом в народную дипломатию.
«Организованные армянами Украины мероприятия прокладывают мосты между народами, раскрывают исторические события и общие ценности», – подчеркнул Царенко.