Texty.org.ua վերլուծական կենտրոնը հաշվարկել է միջին աշխատավարձերի չափը Եվրոպայի երկրներում: Ըստ վարկանիշի, ՀՀ-ն վերջից 4-րդն է այդ ցուցանիշով, որտեղ «մաքուր» աշխատավարձը 251 եվրո է:
Այնուամենայնիվ, ըստ վարկանիշի, ՀՀ-ում ավելի շատ են վաստակում, քան Ադրբեջանում, Ուկրաինայում և Մոլդովայում: Աշխատավարձերի հակավարկանիշը գլխավորում է Ուկրաինան, որտեղ միջին աշխատավարձը 190 եվրո է (հարկերն ու պահումները չհաշված), 2-րդը՝ Մոլդովան է 216 եվրոյով, 3-րդը՝ Ադրբեջանը՝ 232 եվրոյով: Հետո գալիս է Հայաստանը 251 եվրոյով, որին հաջորդում են Վրաստանը՝ 293 եվրոյով և Բելառուսը՝ 320 եվրոյով:
Ռուսաստանում միջինը վաստակում են 474 եվրո, Լեհաստանում՝ 748 եվրո:
Եվրոպայում ամենաբարձր «մաքուր» աշխատավարձերը ստանում են Շվեյցարիայում, Իսլանդիայում և Նորվեգիայում՝ միջինը 4421 եվրո, 3440 եվրո և 3405 եվրո համապատասխանաբար:

Armenia took the 4th spot in the list of European countries with the lowest avarage salaries, data published by the analytical center Texty.org.ua revealed.
According to the study, the average net salary in Armenia totals €251, while the gross salary in the country amounts to €359.
With an average of €190, Ukraine heads the anti-rating of salaries in Europe, closely followed by Moldova (€216) and Azerbaijan (€232).
Georgia comes in the 5th (€293), Belarus is sixth with €320, while Russia follows in the 11th spot with €474 as the average net salary.
Citizens of Switzerland, Iceland and Norway have the highest average of net salaries in Europe – €4,421, €3,440 and €3,045, respectively.