Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունել է ԱՄՆ Հավայի նահանգի վարչական կենտրոն Հոնոլուլուի քաղաքային խորհրդի անդամ Քիմբերլի Մարկոս Փայնի՝ Ստեփանակերտի հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մտադրությունը: Այս մասին «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը:
«Նմանատիպ հարաբերությունների հաստատումը կարևոր ներդրում կունենա Արցախի և ԱՄՆ Հավայի նահանգի միջև համագործակցության զարգացման և ընդլայնման գործում», – ասել է Արտակ Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ երկկողմ կապերի հաստատումը մնում է Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը։ Երկրի իշխանությունները շարունակելու են ջանքերը՝ օտարերկրյա պետությունների հետ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և տարբեր ոլորտներում համատեղ գործնական ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։
Հոնոլուլուն ԱՄՆ Հավայի նահանգի վարչական կենտրոնն է և ամենախոշոր քաղաքը՝ ավելի քան 350.000 բնակչությամբ։ 2016-ի մարտի 29-ին Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը Արցախի հանրապետությունը ճանաչելու մասին բանաձև է ընդունել, իսկ ապրիլի 20-ին մեկ այլ բանաձև է ընդունվել Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի Խորհրդի կողմից, որը սատարում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա իշխանությունների շարունակական ջանքերը՝ երաշխավորելու Արցախի քաղաքացիների իրավունքները։

12 Декабрь 2017 - 08:08 AMT
Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) приветствует намерение городских властей столицы штата Гавайи – Гонолулу установить дружественные отношения и деловые связи со Степанакертом в различных областях. Об этом заявил глава пресс-службы МИД Республики Арцах Артак Нерсисян, передает агентство Artsakhpress.
Согласно распространенной в прессе информации в начале декабря, член городского совета Гонолулу Кимберли Маркос Пайн сообщила, что они намерены установить дружественные отношения со Степанакертом.
«Установление подобных отношений внесет большой вклад в развитие и расширение сотрудничества между Арцахом и американским штатом Гавайи. Налаживание двусторонних связей является одним из приоритетов нашей внешнеполитической повестки. Власти Арцаха продолжат усилия по расширению децентрализованного сотрудничества с зарубежными странами и осуществлению совместных практических программ в различных сферах»,- заявил Нерсисян.
Гонолулу является столицей и самым крупным городом американского штата Гавайи с населением более 350000 человек. 29 марта 2016 г. Палата представителей штата Гавайи приняла резолюцию о признании Республики Арцах, а 20 апреля окружным и городским Советом Гонолулу была принята еще одна резолюция, в которой поддерживаются продолжительные усилия Республики Арцах и ее властей по гарантированию прав граждан Арцаха.