Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ-ը, 17 դատավորի մասնակցությամբ, դեկտեմբերի 12-ին հրապարակել է դատավճիռները «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով:
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին 3 ամսվա ընթացքում 5000 եվրո փոխհատուցում վճարել նյութական և ոչ նյութական վնասի համար, ինչպես նաև 30.000 եվրո՝ դատական ծախսերի համար:
«Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է ՀՀ-ին 3 ամսվա ընթացքում 6 հայցվորներից յուրաքանչյուրին 5000-ական եվրո փոխհատուցում վճարել նյութական և ոչ նյութական վնասի համար, ինչպես նաև 28.642 ֆունտ ստեռլինգ՝ որպես դատական ծախսերի հատուցում:
«Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճիռները վերաբերում են, համապատասխանաբար, Լեռնային Ղարաբաղի Բերձորի (Լաչին) շրջանից ազգությամբ քուրդ Չիրագովների ընտանիքի և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից Սարգսյանների ընտանիքի՝ իրենց տները վերադառնալու և ունեցվածքի նկատմամբ իրավունքները վերականգնելու կամ արդարացի փոխհատուցում ստանալուն: Վերոնշյալ գործերով ՄԻԵԴ վճիռները հրապարակվել են 2015թ․-ի հունիսին։
Վերջում դատարանն ընդգծել է ՀՀ և Ադրբեջանի պատասխանատվությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում:
Վերոնշյալ գործերով ՄԻԵԴ դատավճիռները հրապարակվել էին դեռևս 2015-ի հունիսի 16-ին, սակայն չէր որոշված փոխհատուցումների չափը:

The Grand Chamber of the European Court of Human Rights consisting of 17 judges ruled on two cases related to Nagorno Karabakh conflict.
In particular, in Tuesday, December 12's Grand Chamber judgment in the case of Sargsyan v. Azerbaijan, the ECHR ruled on the question of just satisfaction. It held, unanimously, that the Azerbaijani government has to pay the applicant €5,000 in respect of pecuniary and non-pecuniary damage and €30,000 in costs and expenses.
The case concerned an Armenian refugee’s complaint that, after having been forced to flee from his home in the Shahumyan region of Azerbaijan in 1992 during the conflict over Karabakh, he had since been denied the right to return to his village and to have access to and use his property there.
Also, in the case of Chiragov and Others v. Armenia, the court ruled that the Armenian government has to pay 5,000 euros in respect of pecuniary and non-pecuniary damage to each of the applicants and a total amount of £28,642 for costs and expenses.
The case concerned the complaints by six Azerbaijani refugees that they were unable to return to their homes and property in the district of Lachin, in Azerbaijan, from where they had been forced to flee in 1992 during the Nagorno-Karabakh conflict.
In conclusion, the court underlined the responsibility of Armenia and Azerbaijan concerned to find a resolution to the Karabakh conflict.