Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ-ը, 17 դատավորի մասնակցությամբ, դեկտեմբերի 12-ին հրապարակել է դատավճիռները «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով:
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին 3 ամսվա ընթացքում 5000 եվրո փոխհատուցում վճարել նյութական և ոչ նյութական վնասի համար, ինչպես նաև 30.000 եվրո՝ դատական ծախսերի համար:
«Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է ՀՀ-ին 3 ամսվա ընթացքում 6 հայցվորներից յուրաքանչյուրին 5000-ական եվրո փոխհատուցում վճարել նյութական և ոչ նյութական վնասի համար, ինչպես նաև 28.642 ֆունտ ստեռլինգ՝ որպես դատական ծախսերի հատուցում:
«Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճիռները վերաբերում են, համապատասխանաբար, Լեռնային Ղարաբաղի Բերձորի (Լաչին) շրջանից ազգությամբ քուրդ Չիրագովների ընտանիքի և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից Սարգսյանների ընտանիքի՝ իրենց տները վերադառնալու և ունեցվածքի նկատմամբ իրավունքները վերականգնելու կամ արդարացի փոխհատուցում ստանալուն: Վերոնշյալ գործերով ՄԻԵԴ վճիռները հրապարակվել են 2015թ․-ի հունիսին։
Վերջում դատարանն ընդգծել է ՀՀ և Ադրբեջանի պատասխանատվությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում:
Վերոնշյալ գործերով ՄԻԵԴ դատավճիռները հրապարակվել էին դեռևս 2015-ի հունիսի 16-ին, սակայն չէր որոշված փոխհատուցումների չափը:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), в состав которого входят 17 судей, 12 декабря обнародовал вердикты по делам перемещенных во время карабахского конфликта лиц – «Саркисян против Азербайджана» и «Чирагов и другие против Армении».
Так, по делу «Саркисян против Азербайджана» ЕСПЧ обязал Азербайджан в течение трех месяцев выплатить 5000 евро в качестве компенсации за материальный и нематериальный ущерб, а также 30.000 евро в качестве судебных затрат.
Дело «Саркисян против Азербайджана» касается армянского беженца, который вынужден был оставить свою собственность в Шаумянском районе (Азербайджан) во время карабахского конфликта 1992 года и которому всегда отказывали в праве вернуться в родное село и воспользоваться правом распоряжения своим имуществом.
По делу «Чирагов и другие против Армении» ЕСПЧ вынес вердикт, согласно которому, Армения в течение трех месяцев должна выплатить каждому из 6 истцов по 5000 евро в качестве компенсации за материальный и нематериальный ущерб, а также 28.642 фунта стерлингов в качестве судебных затрат.
Дело «Чирагов и другие против Армении» касается 6 азербайджанских беженцев, которые ранее проживали в Лачинском районе. Они заявили, что лишены возможности проживания в своих домах, которые покинули в 1992 году вследствие карабахского конфликта.
В заключение суд подчеркнул ответственность Армении и Азербайджана в вопросе решения карабахского конфликта.
Вердикты ЕСПЧ по двум этим делам были обнародованы еще 16 июня 2015 года, однако на тот момент еще не были вынесены решения о размерах компенсаций.