19 Դեկտեմբեր 2017 - 11:23 AMT
ԱՊՀ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա ահաբեկչական հարձակումներ են կանխվել: Ռուսաստանյան «ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը ԱՊՀ երկրների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում:
Ալեքսանդր Բորտնիկովը տեղեկացրել է, որ իրավապահ մարմինների կողմից հայտնաբերվել է միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ կապ ունեցող մոտ 300 անձ, նրանցից 218-ի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել:
«Միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ղեկավարները դրդում են իրենց կողմնակիցներին, այսպես կոչված, ինքնավար ջիհադ իրականացնել», – ԱՊՀ անդամ երկրներին նախազգուշացրել է Բորտնիկովը:
Նրա խոսքով՝ ահաբեկիչների հիմնական կենտրոն է դառնում Աֆղանստանը, որտեղ արդեն գոյություն ունեն «Իսլամական պետության» հենակետեր և որտեղից նրանք հնարավորություն են ունենում ներթափանցել ԱՊՀ երկրների տարածք:

Спецслужбы стран СНГ предотвратили нападения террористов на зарубежные дипломатические представительства государств Содружества. Об этом сообщил директор ФСБ Александр Бортников.
«Предотвращен ряд террористических актов в России и странах Центральной Азии, нейтрализованы угрозы нападений боевиков на дипломатические представительства наших государств за рубежом», — сказал он на заседании Совета руководителей органов безопасности и специальных служб СНГ, пишет ТАСС.
Когда и где были пресечены эти попытки, не уточняется. Также он рассказал, что органы безопасности СНГ перекрыли 11 каналов переброски рекрутов, которые планировали участвовать в боевых действиях в рядах террористов в Сирии.
Также, по словам главы ФСБ, служба передала своим партнерам по СНГ уведомления об угрозе 36 тысячах хакерских атак.