ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հմուտ կառավարումը էական նշանակություն կարող է ունենալ Կազմակերպության հիմնական նպատակների իրականացման գործում: Այդ մասին հայտարարել է աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նորընտիր գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ հանդիպմանը:
Նախարար Նալբանդյանը շնորհավորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։ Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների համար Օդրի Օզուլեն իր հերթին կարևորել է Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աշխատանքներում։
Հայաստանի արտգործնախարարի ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի զրույցի ընթացքում նշվել է, որ կազմակերպության անհարկի քաղաքականացումը չի բխում կառույցի շրջանակներում արդյունավետ համագործակցության շահերից։
Զրուցակիցները քննարկել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությանը, Կազմակերպության գործունեության տարբեր ոլորտներին առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնական նպատակների՝ մասնավորապես գիտության, կրթության և մշակույթի բանագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել 2018թ. Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ՖՄԿ համատեղ ծրագրերի իրականացման շուրջ: Այս համատեքստում Օդրի Ազուլեն բարձր գանահտեց երևանյան գագաթաժողովի կարգախոսի և քննարկման հիմնական թեմաների ընտրությունը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Դեկտեմբերի սկզբին հայկական քոչարին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում: Ցանկում է ընդգրկվել նաև «ադրբեջանական»տոլման: Իսկ քամանչան ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում որպես Իրանի և Ադրբեջանի մշակույթի նմուշ:

22 Декабрь 2017 - 07:58 AMT
Умелое руководство ЮНЕСКО может иметь большое значение для реализации основных целей Организации. Такое заявление сделал находящийся с визитом в Париже министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на встрече с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле.
Налбандян поздравил Генерального директора ЮНЕСКО с назначением.
В ходе беседы было отмечено, что излишняя политизация организации не исходит из интересов эффективного сотрудничества в рамках структуры.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством между ЮНЕСКО и Арменией, различными сферами деятельности Организации и обменялись мнениями по основным задачам ЮНЕСКО, в частности в области науки, образования и культуры, а также сохранения культурного наследия.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам подготовки к саммиту Франкофонии в 2018 году в Ереване, совместного осуществления совместных проектов ЮНЕСКО и МОФ. В этом контексте Одри Азуле высоко оценила выбор основных тем Ереванского саммита.
Ранее армянский танец кочари был внесен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.Кочари характеризуется ЮНЕСКО как «танец, доступный для всех – независимо от возраста, пола или социального статуса, содействующий обеспечению непрерывности исторической, культурной и этнической памяти».