Գերմանիայում սերիալ է նկարահանվելու հայ, ադրբեջանցի և վրացի երեք ուսանողի մասին, որոնք պատահականորեն հայտնվել են բեռլինյան մեկ բնակարանում և ստիպված են ապրել ու սովորել միասին: Այս մասին գրում է BBC-ն:
Սերիալի հեղինակներից Օլիվեր Մյուսերի խոսքով՝ սցենարն արդեն պատրաստ է: Սերիալի նախնական անունը կլինի Dolma Diaries: Այն ընտրված է, հաշվի առնելով հայերի ու ադրբեջանցիների մշտական վեճը տոլմայի պատկանելության մասին։
Հումորային սերիալի առաջին եթերաշրջանը կտեղադրվի YouTube-ում 2018 թվականին:
«Վերնագրի ընտրության հարցում, բոլոր այն վեճերից՝ տարածքային, խոհանոցային, պատմական և այլն, որոնք ունեն հայերն ու ադրբեջանցիները, մենք որոշեցինք ընտրել հենց խոհանոցայինը», -ասում է Օլիվեր Մյուսերին:
2017-ի դեկտեմբերին տոլմայի պատրաստման բաղադրատոմսը նույնպես ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում: Կազմակերպությթւնն ընդգրկել էր ճաշատեսակի պատրաստման ադրբեջանական բաղադրատոմսը։

A group of like-minded people in Germany have started production of a sitcom about three students from Armenia, Azerbaijan and Georgia who, by coincidence, come to settle in the same apartment in Berlin and are forced to live and study together.
The comedy series will be available to viewers as early as 2018, BBC reports.
According to one of the creators of the series, Oliver Musser, they already have the script, while the first season of the show will be available on YouTube in 2018.
“Dolma Diaries” is the the first option of the title.
“Armenians and Azerbaijanis disagree about territory, history, food, international influence, and we thought that food could be used for the title of a comedy series,” Musser said.
Despite the fact that dolma is a purely Armenian dish, it was registered as a “traditional Azerbaijani dish.”