Սիրիայի հյուսիսում կոմպակտ բնակվող հայկական համայնքից շատ քիչ մարդ է մնացել: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի գծով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտևը՝ խոսելով Սիրիայում տիրող իրավիճակի մասին:
Հատուկ ներկայացուցիչը միջսիրիական կարգավորման գործում կարևորել է եկեղեցու դերը՝ հայտարարելով, որ Մոսկվան եկեղեցու աջակցությունը և օգնությունն է ակնկալում ստանալ կարգավորման հարցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Քրիստոնյաներից շատ շատերն են հեռացել Սիրիայից, շատերը վախենում են հետապնդումներից: Իսկ եթե խոսելու լինենք զուտ ազգային համայնքների մասին, ապա հայերն, օրինակ, որոնք կոմպակտ ապրում էին երկրի հյուսիսում, այժմ հիմնականում հեռացել են, գործնականում շատ շատերը մեկնել են երկրից »,-ասել է Լավրենտևը:
Նա մեծապես կարևորել է հանդուրժողականության և միջկրոնական համաձայնության հարցը: «Եթե բոլոր եկեղեցիների ղեկավարները նպաստեին միասնությանը, համախմբմանը, դա շատ լավ կլիներ: Մենք հուսով ենք, որ այդպես կլինի»,-ասել է Լավրենտևը:
Սիրիայի վերաբերյալ Աստանայում բանակցությունների 8-րդ փուլից հետո հայտարարվեց հունվարի 29-30-ին Սոչիում Կոնգրես հրավիրելու մասին: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Լավրենտևը, այդ համաժողովին սպասում են նրանց, ովքեր դրական են տրամադրված՝ ներառյալ սիրիական ընդդիմության բոլոր ներկայացուցիչներին, որոնք հանդես են գալիս Սիրիայի տարածքային ամբողջականության, միասնության, ինքնիշխանության ու անկախության օգտին:

На севере Сирии почти не осталось армян в результате гражданской войны. Об этом заявил специальный посланник президента России по Сирии Александр Лаврентьев.
«Христиан очень много уехало, очень многие боятся преследований – и не только христиане. Различные представители. Если взять представителей чисто национальной диаспоры, как армяне, которые компактно жили на севере страны, в настоящее время их там просто нет, потому что они практически все уехали», – сказал Лаврентьев в интервью РИА Новости.
Он отметил, что Москва надеется на сотрудничество с церквями в Сирии, которые могут сыграть положительную роль в восстановлении диалога между представителями разных народов: «Вопрос толерантности и межконфессионального согласия приобретает остроту. Если бы иерархи всех церквей поспособствовали единению, согласию, сплочению, это было бы очень здорово. Мы на это надеемся и рассчитываем».
До Конгресса национального диалога Сирии, который, как ожидается, пройдет в Сочи 29-30 января, остается чуть больше месяца.