Ուրուգվայի Պունտա դել Էստե քաղաքում Հայաստանի Հանրապետության հրապարակ է բացվել
Հրապարակի կենտրոնում տեղադրվել է քանդակագործ Գոռ Դավթյանի հայ կնոջ կերպարը մարմնավորող արձանը, որը քաղաքին է նվիրաբերվել որպես երախտագիտության նշան Հայաստանի պատվին հրապարակ անվանակոչելու համար, գրում է Prensa Armenia-ն:
Նախագծի հեղինակն է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը Մալդոնադոյի իշխանությունների հետ համատեղ, ըստ բանաձևի, որն ընդունվել է 1915-ի դեկտեմբերին: Հրապարակի բացման արարողությանը մասնակցել են Մալդոնադոյի դեպարտամենտի ղեկավար Անդրես Անտիա Բերենսը, Պունտա դել Էստեի քաղաքապետ Անդրես Ջաֆիֆը, Ուրուգվայի զբոսաշրջության նախարար Լիլիամ Քեշիշյանը, Արգենտինայում, Չիլիում և Պերուում ՀՀ դեսպան Էսթեր Մկրտումյանը, ՀԱԵ Ուրուգվայի թեմի առաջնորդ Հակոբ Քելենջյանը և Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչներ:
Հրապարակը բացվել է ի նշանավորումն Ուրուգվայի և ՀՀ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձի և Ուրուգվայի հայ համայնքի ձևավորվամն 100-ամյակի:

В Уругвае, в городе Пунта-дель-Эсте, открылась площадь Республики Армения.
В центре открывшейся площади установлена скульптура «Армянская женщина» работы скульптора Гора Давтяна, подаренная городу в знак благодарности за открытие площади в честь Армении, пишет Prensa Armenia.
Проект был разработан посольством Армении совместно с муниципалитетом Мальдонадо в соответствии с резолюцией, принятой в декабре 2015 года. В церемонии открытия площади приняли участие глава департамента Мальдонадо Андрес Антия Беренс, мэр Пунта-дель-Эсте Андрес Джафиф, министр туризма Уругвая Лилиам Кешишян, посол Армении в Аргентине, Уругвае, Чили и Перу Эстер Мкртумян , предстоятель Армянской Апостольской Церкви в Уругвае Акоп Келенджян и представители Армянского национального комитета Уругвая.
Площадь открыли в честь 25-летия установления дипломатических отношений между Уругваем и Арменией и 100-летия образования армянской диаспоры в Уругвае.