Տաջիկստանի կառավարությունը հանձնարարել է համապատասխան գերատեսչություններին քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցություն հաստատելու ուղղությամբ: Այս մասին գրում է News.tj լրատվական կայքը:
Հայաստանի և Տաջիկստանի կառավարությունների միջև օդային հաղորդակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2017 թվականի հունիսի 14-ին:
Երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարվել է հայկական կողմին տեղեկացնել Տաջիկստանի կողմից՝ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի կատարման մասին:
2017-ի հունիսին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան էր ժամանել Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը: Այցի ընթացքում նախագահները պայմանավորվել էին քայլեր ձեռնարկել երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթների իրականացման ուղղությամբ:

The Tajik government has ordered the relevant agencies to take necessary steps to launch direct flights to Armenia, local media reports reveal.
An agreement between the governments of Tajikistan and Armenia on air communication signed on June 14, 2017 in Yerevan is expected to be approved.
The Ministry of Transport of Tajikistan and other agencies are tasked to take measures to implement the agreement in question.
The issue of launching direct flights between the two countries was discussed during the official visit of Tajikistan's leader Emomali Rahmon to Armenia.