Ռուսաստանցիների շրջանում 2 անգամ աճել է դեպի Գյումրի ավիաուղևորությունների պահանջարկը: Այդ մասին հայտարարել է OneTwoTrip զարգացման տնօրեն Արկադի Գինեսը:
Փորձագետը դա կապում է Մոսկվա-Գյումրի թռիչքներ իրականացնող լոուքոսթերի և ավիտոմսերի բավականին մատչելի գների հետ: Գինեսը նշել է, որ միջինը ավիատոմսերն այդ ուղղությամբ էժանացել են 7 տոկոսով: Այժմ տոմսի արժեքը 5 100 ռուբլի է (մոտ 90 դոլար), գրում է «Արգումենտի ի ֆակտին»:
Նա հավելել է, որ եթե 2018-ին չլինեն դոլարի կամ եվրոյի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ, ավիատոմսերի ընթացիկ գները ՌԴ-ից դեպի արտերկիր կպահպանվեն:
«Ավիատոմսերի գների նվազեցման վրա 2018-ին կազդեն լոուքոսթերները: Այն ուղղություններում, որտեղ թռիչքներ են իրականացնում բյուջետային ավիափոխադրողները, գինը կարող է նվազել 5-10 տոկոսով: Լավ օրինակ է Գյումրին՝ նախորդ տարվա համեմատ, 2017-2018-ին ձմեռային ամիսներին դեպի այդ քաղաք ավիաթռիչքների պահանջարկը կրկնապատկվել է»,-ասել է Գինսեը:

Россияне вдвое чаще стали прилетать во второй по величине армянский город Гюмри. Об этом заявил директор по развитию OneTwoTrip Аркадий Гинес.
По его словам, в сравнении с 2017 годом спрос на поездки из РФ в этот армянский город в зимние месяцы вырос в 2 раза.
«И это все — благодаря открытию рейса лоукостера из Москвы в Гюмри. Средняя стоимость при этом снизилась на 7%: до 5100 рублей (около 90 долларов) за билет в обе стороны»,- сказал Гинес, пишут «Аргументы и факты».
По его словам, если в 2018 году не произойдет резкого скачка доллара или евро, то на зарубежных направлениях из РФ сохранятся текущие цены.