ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հունվարի 10-ին նոր խորհուրդներ է հրապարակել ԱՄՆ քաղաքացիների անվտանգ ուղևորությունների համար: Բոլոր պետությունները ցանկում բաժանված են 4 կարգի: Հայաստանն ընդգրկված է1-ին կարգում, որտեղ անվտանգության ռիսկերն ամենացածրն են և բավարար է պահպանել զգուշավորության ընդհանուր նորմերը:
Այս նույն կարգում են աշխարհի երկրների մեծ մասը, մասնավորապես, Ավստրիան, Կանադան, Շվեյցարիան, սկանդինավյան երկրները, ԵՄ բոլոր արևելաեվրոպական երկրները, ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր նախկին հանրապետությունները, բացառությամբ՝ Ադրբեջանի, ՌԴ և Ուկրաինայի, ինչպես նաև բազում այլ երկրներ:
Ադրբեջանն ընդգրկվել է 2-րդ խմբում, որտեղ, Վաշինգտոնի գնահատմամբ, ավելի մեծ զգուշավորություն է հարկավոր՝ կապված երկրում ահաբեկչության սպառնալիքի հետ: Ահաբեկչությունների սպառնալիքի պատճառով այս ցանկում են հայտնվել նաև բազում արևմտաեվրոպական երկրներ, այդ թվում Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան:
Ռուսաստանը երկրների 3-րդ խմբում է հայտնվել: Այդ խմբի երկրների համար ԱՄՆ-ն խորհուրդ է տալիս հրաժարվել այցելությունից: ՌԴ-ն հայտնվել է այս կատեգորիայում ահաբեկչության վտանգի, ինչպես նաև ԱՄՆ քաղաքացիների հանդեպ տարբեր ճնշումների պատճառով, ասվում է Պետդեպարտամենտի կայքում: Նույն խմբում են նաև Թուրքիան, Պակիստանը, Կուբան և այլ երկրներ:
Կյանքին սպառնացող վտանգի համար ԱՄՆ իշխանությունները խորհուրդ չեն տալիս իրենց քաղաքացիներին մեկնել 4-րդ խմբի երկրներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Աֆղանստանը, Իրաքը, Լիբիան, Հյուսիսային Կորեան, Սիրիան, Սոմալին և մի շարք այլ պետություններ:

11 Январь 2018 - 07:16 AMT
Госдепартамент США 10 января опубликовал новые рекомендации относительно безопасности путешествий в страны мира для американских граждан. Все государства в списке разделены на четыре категории.
Армения попала в первую категорию стран, где самый низкий консультативный уровень для риска безопасности, как отметили в Госдепе, и достаточно соблюдать стандартные меры предосторожности.
В эту же категорию вошла большая часть стран мира, в частности Австрия, Канада, Швейцария, скандинавские страны, все восточноевропейские государства Евросоюза, почти все бывшие республики СССР, кроме России, Украины и Азербайджана, а также многие другие государства.
Соседний Азербайджан вошел во вторую группу, где, по оценке Вашингтона, необходима повышенная осторожность, что связано с угрозой терроризма в стране.Из-за угрозы терактов в эту категорию попали многие западноевропейские государства, включая Германию, Великобританию и Францию. Сюда же отнесена и Украина в связи с «преступностью и беспорядками».
Россия попала в третью группу стран, путешествия в которые власти США рекомендует пересмотреть.Россия оказалась в этой категории, так как в стране сохраняется опасность терроризма, а американские граждане часто подвергаются различным притеснениям, говорится на сайте Госдепа. В эту же группу вошли Турция, Пакистан, Куба и другие страны.
Из-за возможной угрозы жизни американские власти не советуют своим гражданам ездить в страны четвертой категории, где оказались Афганистан, Ирак, Иран, Ливия, Северная Корея, Сирия, Сомали и ряд других государств.