ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը թույլատրել է իր աշխատակիցներին հանգիստն անցկացնել արտասահմանյան 13 երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան:
Այցելությունների համար թույլատրված ցանկին հավանություն է տվել ՌԴ ՆԳՆ ղեկավար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը: Հայաստանից բացի այցելությունների համար թույլատրված երկրների ցանկում են Բելառուսը, Ղազախստանը, Ադրբեջանը, Վիետնամը, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Կուբան, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, ինչպես նաև Աբխազիան և Հարավային Օսիան:
Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան իր հրապարակման մեջ նշում է, որ Հայաստանը պահանջված զբոսաշրջային ուղղություն է ՌԴ քաղաքացիների համար: Նշվում է նաև, որ ուղևորությունները դեպի Ղազախստան և Ղրղզստան շատ սահմանափակ են ներկայացված ռուսական շուկայում, իսկ Հարավային Օսիան և Տաջիկստանն ընդհանրապես ներկայացված չեն:
Ասոցիացիան նշում է, որ զարմանալի է Թուրքմենստանի առկայությունը ցուցակում, քանի որ ՌԴ քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմ է գործում, որը ստանալը բավականին բարդ է, ուստի ՌԴ-ից Թուրքմենստան կազմակերպված զբոսաշրջային այցեր չեն իրականացվում:
ՆԳՆ աշխատակիցներին հանգստի համար թույլատրված երկրների ցանկը 2015-2016-ի համեմատ կրճատվել է: Ցանկից հանվել են Մարոկկոն, Թունիսը, Թայլանդը, Մյանման, Նիկարագուան, Թուրքիան և Եգիպտոսը:

Министерство внутренних дел России утвердило список стран, в которых сотрудникам ведомства можно провести отпуск. Об этом сообщает Ассоциация туроператоров России (АТОР).
Так, в список из 13 стран вошла и Армения. Как отмечает АТОР,Армения – популярное экскурсионное направление у граждан РФ.
Кроме Армении, в список разрешенных стран вошли также Абхазия, Азербайджан, Белоруссия, Вьетнам, Казахстан, Киргизия, Китай, Куба, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Южная Осетия.
Отмечается, что туры в Казахстан и Киргизию слабо представлены, а в Южную Осетию и Таджикистан – практически не представлены на российском рынке. АТОР выражает удивление в связи с присутствием в списке Туркменистана, ведь с этой страной у России существует визовый режим, причем получить визу россиянам туда довольно сложно. Организованный туризм в Туркменистан из России по этой причине отсутствует.
Список стран, разрешенных для отдыха сотрудников МВД, был сокращен по сравнению с 2015-2016 годами. Марокко, Тунис, Таиланд, Мьянма, Никарагуа, Турция и Египет были исключены из этого списка.