Դիմակավոր 2 երիտասարդ, ըստ որոշ տվյալների դպրոցի նախկին և ներկայիս աշակերտներ, ներխուժել էՊերմի թիվ 127 դպրոց և հարձակվել աշակերտների վրա: 9 աշակերտ և ուսուցչուհին դանակահարվել են: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ Պերմի երկրամասի տարածքային անվտանգության նախարարության մամուլի քարտուղար Ելենա Դուբինինան:
Տուժածների թվում է նաև 10-ամյա Մենուա Աբրոյանը, հայտնում է Telegram-канал Mash-ը:
Աբրոյանը և տուժածների մեծ մասը 4-րդ դասարանի աշակերտներ են:
Ըստ տարածաշրջանային առողջապահության նախարարության, տուժածներից 2-ը՝ ուսուցչուհին ու 16-ամյա աշակերտը, ծանր վիճակում են: Նրանք վիրահատվում են, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդհանուր առմամբ տուժել է 15 մարդ, որոնցից 12-ը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Միջադեպը տեղի է ունեցել առանձին առարկաների խորացված ուսուցմամբ թիվ 147 դպրոցում Երևանի ժամանակով 09:19-ին:
Հարձակման կասկածյալներին արդեն ձերբակալել են, նրանց դրդապատճառները պարզվում են: Մի շարք աղբյուրներ հայտնում են, որ պարզվել է հարձակվողներից մեկի ինքնությունը: Դա նույն դպրոցի աշակերտ, 16-ամյա Լև Բիջակովն է: 2005-ին նա մասնակցել է ֆիզիկայի օլիմպիադային, իսկ ուսուցիչները նշել են նրա բարձր մտավոր ունակությունները:
Ինչպես գրում է 59.ru-ն, դպրոցում պահնորդական պարտականություններն իրականցնող աղջիկը չի կարողացել կանգնեցնել հանցագործներին: Աշակերտներից մեկի ծնողը պատմել է, որ հարձակման հետևանքով տուժել է քիմիայի ուսուցչուհին: Նա հավելել է, որ հանցագործները հարվածները հասցրել են հիմնականում տուժածների պարանոցներին:

В списке пострадавших при нападении на школу 127 города Перми значатся девять фамилий, в их числе Менуа Аброян десяти лет.
В общем, в списке раненых 9 детей из 4Б класса: Леонид Пряников (2007 год), Амир Тимиров (2006 год), Арсений Петришин (2007 год), Ирина Усанина (2007 год), Егор Зеленин (2006 год), Менуа Аброян (2007 год), Александр Соломенников (2006 год), Глеб Огнев (2007 год), Лада Гончаренко (2006 год), сообщает Telegram-канал Mash.
Двое мужчин в масках напали на пермскую школу. Инцидент произошел в школе № 127 с углубленным изучением отдельных предметов (находится в Мотовилихинском районе) в 10:19 по местному времени (09:19 по Еревану).По данным регионального Минздрава, двое пострадавших — педагог и шестнадцатилетний школьник — находятся в тяжелом состоянии. Им проводят операции.
Министерство здравоохранения Пермского края сообщает, что всего в результате инцидента пострадали 15 человек, 12 из которых были доставлены в больницы.
В то же время ряд источников сообщают, что установлена личность одного из напавших. Это ученик той же школы – 16-летний Лев Биджаков. В 2005 году он был участником олимпиады по физике. А учителя отмечали его высокие интеллектуальные способности.
Якобы напавшие пытались прицельно бить детей ножами в голову, чтобы наверняка нанести смертельные травмы.
Всего в школе во время инцидента находились 743 человека – 698 детей и 45 взрослых. В настоящее время все они эвакуированы, школа оцеплена сотрудниками полиции.